AnaSayfa 2. ALTERNATİF ÖĞRETMEN ÇALIŞTAYI

Dezavantajlı Öğrenciler için Yeni Öğretim Model ve Uygulamaları

Türkiye Alternatif Eğitim Ağı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Alternatif Öğretmen Çalıştay’ının ana teması, “Dezavantajlı Öğrenciler için Yeni Öğretim Model ve Uygulamaları.” Çalıştayda sabah teorik sunumların yanı sıra öğleden sonra yapılacak atölyelerde öğretmenlerle dezavantajlı öğrencilerinin yaşadıkları çeşitli sorunlar (travma, dil, kimlik, kültür, ayrımcılık, cinsiyetçilik vb.) ele alınıp bunların çözülmesinde demokratik iletişim, toplumsal cinsiyet eğitimi, yaratıcı drama, çokdilli eğitim, sanat eğitimi alanlarında yeni öğretim model ve uygulamaları ele alınacaktır.

3 KASIM 2019 PAZAR

BARIŞ MANÇO KÜLTÜR MERKEZİ/ KADIKÖY

08:30Kayıt

09:00 Açılış Konuşması

Alaaddin Dinçer (Türkiye Alternatif Eğitim Ağı Düzenleme Kurulu Adına)

09:10 Performans: Bremen Mızıkacıları Perküsyon Grubu

(Yaşar Morpınar‘ın sunumuyla)

09:30 Açılış Bildirisi

Dezavantajlı Öğrencilerin Eğitimine İlişkin Bir Yaklaşım Önerisi: Çokkültürlü Eğitim

Prof. Dr. Fatma Gök

Moderatör: Feyzullah Coşkun

Kahve arası: 10:00-10:15

10:15-12:00 PANEL

Dezavantajlı Öğrenciler için Brikolör Öğretmen Modeli

Kemal İnal

 Farklı Bir Kültürel Ortamda Alternatif Okul Kur(amam)mak:

Hatay Samandağ Örneği

Bülent Can ve Barış Can

Öğretmenler ve Öğretmen Adayları İçin Kapsayıcı Eğitim

Özge Sönmez

Yuva Derneği Uçan Kütüphane Projesi Deneyimi

Gülistan Koç

Moderatör: İlknur Kavlak

12:00-13:30 Öğle Yemeği

KONUŞMACILAR

Kemal İnal

Kemal İnal

Kemal İnal

1964 yılında İzmir’de doğdu. Ege Üniversitesinde Sosyoloji Lisansının arından ODTÜ’de sosyoloji yüksek lisansı ve Ankara Üniversitesi’nde eğitim sosyolojisi alanında doktora yaptı. Sosyoloji, pedagoji, medya ve antropoloji alanında çok sayıda makale, kitap ve çevirisi vardır. Son yıllarda yoğun olarak eleştirel pedagoji ve alternatif eğitim ile ilgilenmektedir. (inalkemal@gmail.com)

*

He was born in 1964 in İzmir. He received her BA in sociology from Ege University in İzmir and his MA in sociology from METU in Ankara and his doctorate in educational sociology from Ankara University. He published many articles, books and translations in the fields of sociology, pedagogy, media and anthropology. In recent years he has been heavily involved in the studies and activities on critical pedagogy and alternative education in Turkey and abroad.

EN YENİ

Yaşar Morpınar

Yaşar Morpınar

68 yaşında. ODTÜ Kimya Mühendisliği mezunu olup, yerli ve yabancı firmalarda yöneticilik yapmış, 2006’da başladığı gönüllü ritm eğitmenliğine 13 yıldır aralıksız hemen her hafta yaptığı ritim atölye çalışmaları ile engelliler, 7 farklı cezaevindeki mahkumlar, Sulukule Mahallesinde Romanlar, Ayvalık Zeytin Çekirdekleri, Kültür Karıncaları projesi kapsamında kısıtlı sosyo ekonomik bölgelerdeki ilköğretim okulları, kimsesiz, sokak, mülteci çocuklar ve daha bir çok dezavantajlı gruplardaki çocuklar ve gençlerle olmak üzere 8000 civarında kişinin yaşamına ritim ile dokunmuş, bu çalışmalardan bazılarına halen devam etmektedir.
Zihinsel engelli gençlerden oluşan ve 13 yıl önce kurmuş olduğu Bremen Mızıkacıları Perküsyon Grubu dünya çapında bir rekora imza atıp ulusal ve uluslararası platformlarda toplam 298 konser vermiştir.
Bremen Mızıkacıları’nın gençleri, 2007 yılında Tomurcuk Kooperatifi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde ilk kez buluştular .
Türkiye’nin çeşitli illerinde, uluslararası kongrelerde, üniversitelerde tam 298 konser verdi.
Ayakta alkışlandılar, motive oldular, cesaretlendiler.
Daha da önemlisi bu topluma, “engellilerin yapamadıklarıyla değil, yaptıklarıyla anılmalarını” sağladılar..

Konserler 32’si farklı üniversitelerde olmak üzere, toplamda 104 farklı eğitim kurumunda, Ağrı Patnos’tan Edirne’ye kadar 35 farklı yerleşimde icra edildi..
Ve şimdi 299.performansları için karşınızda..

Özge Sönmez

Özge Sönmez

Özge Sönmez

Yuva Derneği kurucularından olan Özge Sönmez, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunudur ve yüksek lisans eğitimini yine aynı üniversitede Yerel Yönetimler, Kent ve Çevre Çalışmaları alanında yapmaktadır. Bugün YUVA’da çalışmaya devam ederken, eğitim alanında farklı sivil toplum kuruluşlarına içerik danışmanlığı vermeye devam etmektedir. Suriye krizinden sonra özellikle eğitimde ihtiyaçların belirlenmesi ve kapsayıcı eğitim alanlarında çalışan Sönmez, aynı zamanda Malala Eğitim Şampiyonu unvanı ve sorumluluğuyla Türkiye’de kız çocuklarının okullaşması üzerine çalışmaktadır.

Gülistan Koç

Gülistan Koç

Ankara, Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde lisans eğitimimi tamamladım. Mezuniyetimin ardından eğitim yöntemleri ve Türkiye’de uygulanan eğitim politikaları üzerine ilgili kurumlarla politika ve kapasite geliştirmeye yönelik çalışmaya başladım. Halen öğrencisi olduğum Ankara Üniversitesi Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Anabilim Dalı’nda tezli yüksek lisansıma devam ediyorum. Heyecanla sorduğum “Nasıl bir eğitim?” sorusu, 2017 yılında YUVA ile tanışmamı sağladı. Eğitim Programları Sorumlusu pozisyonunu üstlendiğim Yuva Derneği’nde kamusal ve demokratik eğitim üzerine alternatif ve katılıma odaklanan eğitim programlarına ilişkin saha ve içerik çalışmaları sorumluğunu yürütmekteyim. Çocuk, genç ve yetişkinlere yönelik eğitim programları tasarlama ve değerlendirme, demokratik öğrenme alanları yaratma üzerine çalışmalarımı sürdürmekteyim.

 

Uçan Kütüphane’yi sabah kahvesini, pembe bulutları, yeni yolları ve hikâyelerini keşfetmeyi çok seviyorum.

Barış Can

Barış Can

1977′ de Samandağ’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Samandağ’da tamamladıktan sonra Hacettepe Üniversitesi Felsefe bölümüne girdi. Lisans öğreniminin ardından Ankara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve  Kamu Yönetimi Anabilim Dalının Siyaset Bilimi Yüksek Lisansını tamamladı. Aynı Üniversitenin Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezinde yüksek lisans derslerini aldı, tez aşamasında ara verdi. Mersin Üniversitesi Siyaset Bilimi Doktorası programından dersler aldı.

Özel eğitim kurumlarında Felsefe Öğretmenliğinin yanısıra Rehberlik ve Danışmanlık Öğretmenliği yaptı. Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde Dezavantajlı Özel Çocuklarla çalıştı.

Çeşitli dergilerde Siyaset ve Ortadoğu üzerine makaleleri yayınlanan Barış Can’ın “Türkiye’de Siyasi Mahkumların Kapatılması ve F Tipi Cezaevi” isimli kitabı yayınlandı.

Bülent Can

Bülent Can

1971 yılında Hatay ilinin Samandağ ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Samandağ’ında okudu. 1995 yılında Anadolu Üniversitesi Afyon İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü‘nden mezun oldu. Değişik zamanlarda çeşitli dernek, parti ve sendikalarda yöneticilik yaptı. 1997 yılından beri de Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde sınıf öğretmeni olarak çalışmaktadır.  Evli, Andaç ve Siraç isminde iki çocuk babasıdır.

Eserleri

Komşuda Pişer Bize de Düşer (Suriye, Olaylar, Gerçekler ve Türkiye)  Oyunlarla Yazı Yazmak (Herkes için yaratıcı yazarlık)

Süveydiye’nin Güneş Yürekli Çocukları

Prof. Dr. Fatma Gök

Prof. Dr. Fatma Gök

Ankara Üniversitesi’nde pedagoji alanında eğitim aldıktan sonra ABD’de lisansüstü eğitim yaptı. Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden emeklidir. Eğitimin değişik alanlarında eserler verdi.

Alaaddin Dinçer

Alaaddin Dinçer

Alaaddin Dinçer

Ben Alaaddin Dinçer. 1956 yılında Trabzon Çaykara’da doğdum. Liseyi Ankara’da okudum. 2 yıllık eğitim enstitüsünü Kırklareli Lüleburgaz Kepirtepe Eğitim Enstitüsü’nde bitirdi. Uzun yıllar işçi ve kamu sendikalarında yöneticilik yaptım. En son 2008 yılında Eğitim-Sen Genel Başkanlığı’ndan ayrıldım. Halen bir azınlık okulunda öğretmenlik yapıyorum. Eğitim ve bilim üzerine yazılar yazıyorum.

EN YENİ

ATÖLYE YÜRÜTÜCÜLERİ

Sezen Bayhan

Sezen Bayhan

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitim Bölümü’nde lisansını, Yetişkin Eğitimi bölümünde yüksek lisansını ve Eğitim Bilimleri bölümünde doktorasını tamamladı.  Doktora çalışması ile Boğaziçi Üniversitesi Doktora Tez Ödülü’nü aldı. Makaleleri British Journal of Sociology of Education ve Critical Studies in Education gibi çeşitli dergilerde yayınlandı.  2006-2018 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda çalıştı. Bu süre içinde akademik İngilizce ve akademik makale yazımı gibi çeşitli dersler verdi ve Araştırma ve Mesleki Gelişim Ofisi’nin koordinatörlüğünü yaptı. 2018 yılında Strasbourg Üniversitesi’nde misafir araştırmacı olarak bulundu ve Friedrich Naumann Vakfı için Karşılaştırmalı Eğitim Derneği tarafından yürütülen “Türkiye’nin Yeni Ders Kitaplarında Sekülerizm ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği I” adlı projede araştırmacı olarak çalıştı. 2019 yılında aynı projenin devamı olan “Türkiye’nin Yeni Ders Kitaplarında Sekülerizm ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği  II” ile Avrupa Liberal Forumu ve Friedrich Naumann Vakfı tarafından desteklenen Türkiye Eğitim Sisteminde Demokratik Değerler ve Demokratik Vatandaşlık: Ders Kitapları” başlıklı araştırma projelerinde araştırmacı olarak görev aldı. Halen ders kitabı araştırmalarına devam etmektedir. Araştırma ilgi alanları arasında kentte eğitim, eğitimde ayrışma, eğitimin kültürel politikası ve eğitim politikası bulunuyor.

Canan Aratemur Çimen

Canan Aratemur Çimen

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümünde lisansını, Yetişkin Eğitimi bölümünde yüksek lisansını ve Eğitim Bilimleri bölümünde doktorasını tamamladı. 1999’dan beri yetişkin eğitimi alanında çalışmakta olan Canan Aratemur Çimen, farklı sivil toplum kuruluşları tarafından yürütülen çeşitli eğitim projelerinde de danışman olarak yer aldı. 2018 yılında, okul iklimi geliştirme projesinde koordinatör olarak çalıştı. 2018 ve 2019 yıllarında Friedrich Naumann Vakfı için Karşılaştırmalı Eğitim Derneği tarafından yürütülen “Türkiye’nin Yeni Ders Kitaplarında Sekülerizm ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği I ve II” ile Avrupa Liberal Forumu ve Friedrich Naumann Vakfı tarafından desteklenen Türkiye Eğitim Sisteminde Demokratik Değerler ve Demokratik Vatandaşlık: Ders Kitapları” başlıklı araştırma projelerinde araştırmacı olarak görev aldı. Araştırma ilgi alanları arasında eğitimde sınıf analizi, eğitim politikaları, eğitimde eleştirel çalışmalar, toplumsal cinsiyet çalışmaları ve yetişkin eğitimi yer almaktadır.

Aydın Afacan

Aydın Afacan

1964’te Bingöl’de doğdu. Hacettepe Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Bölümü’nü bitirdi. Ankara Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar Eğitimi dalında yüksek lisans ve doktora yaptı. Çeşitli dergi ve gazetelerde, şiirleri; sanat, eğitim, toplum ve kültür üzerine yazı ve söyleşileri; şiir, resim ve roman incelemeleri yayımlandı. Eğitim, sanat ve mitoloji konusunda çeşitli üniversite ve sanat kurumlarında seminer ve konferanslar verdi. ‘Çocuk ve Okuma Kültürü Sempozyumu’ başta olmak üzere, ulusal ve uluslararası düzeyde bazı sempozyum ve toplantıların gerçekleştirilmesine katkıda bulundu; editörlük yaptı. 1996’da aynı yıl yayımlanan Itır ve Güneş adlı eserine Yunus Nadi Şiir Ödülü verildi. Kül Öykü gazetesinde ‘Foto-Grafi’ başlığıyla fotoğraf üzerine denemeler; Sincan İstasyonu dergisinde de ‘Bulut Defteri’ başlığıyla edebiyattan antropolojiye, mitolojiden sanat tarihine uzanan eleştirel denemeler yazdı. Ankara’da yaşayan Aydın Afacan 2006-2012 yılları arasında Türkiye Yazarlar Sendikası Ankara temsilciliğini yaptı.

 

ESERLERİ:

ŞİİR: Itır ve Güneş (1996), Yan Yana Yedi Kırmızı (2001), Rengîn ve Hayâl (2006), Binbir Deniz (2012), Âteşîn Beyaz (2015).

İNCELEME VE ELEŞTİRİ: Şiir ve Mitologya: Cumhuriyet Dönemi Şiirinde Yunan ve Latin Mitologyası (2003).

DENEME: Bulut Defteri (2017).

 

Bilgen Yalçın

Bilgen Yalçın

İlk, orta ve lise eğitimini Ankara-Çubuk‘ta tamamladıktan sonra 2000 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü’nden mezun oldu. İlk görev yeri, Kastamonu-İnebolu’dur. Azize Ana YİBO’ya  aynı yıl psikolojik danışman olarak atandı. 2003 yılından bu yana İstanbul’da ikamet etmekte, 19 yıldır da devlet okullarında psikolojik danışman olarak görev yapmaktadır.

2004 yılında Çağdaş Drama Derneği‘nden yaratıcı drama eğitimi ve 2011 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi sınıfta yaratıcı drama eğitimi aldı. 2005 yılından bu yana gönüllü olarak AÇEV’in Anne Destek Eğitimi Programını her yıl yapmaktadır. 2014 yılında Marmara Üniversitesi’nden Aile Danışmanlığı eğitimi aldı. Eğitim Sen’in çeşitli komisyonlarında görevler üstlendi. Halen İstanbul Milli Eğitim Vakfı Ortaokulu’nda psikolojik danışman olarak görev yapmaktadır.

 

Soner Şimşek

Soner Şimşek

Balıkesir‘de doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi‘nden mezun olduktan sonra aynı fakültede bir süre asistanlık yaptı. Çeşitli medya kuruluşlarında eğitim üzerine programlar yaptıktan sonra şimdi bir sivil toplum örgütünde eğitim, göç ve etnisite bağlamında projelerin yöneticiliğini yapmaktadır.

Osman Çağrı Şahin

Osman Çağrı Şahin

MEB’de uzun yıllar öğretmen olarak çalıştı. Eğitimci ve danışmandır. İzmir’de Bir Sınıf Değişir ve Ada Danışmanlık’ın kurucusudur. Çeşitli tarihlerde alternatif eğitim deneyimleri içinde yer aldı.

Feyzullah Coşkun

Feyzullah Coşkun

Feyzullah Coşkun

1962 doğumlu. Gazi Üniversitesi Kırşehir Eğitim Yüksek Okulu’nu bitirdi. Lisansını Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nde tamamladı. 32 yıldır eğitimci (MEB)olarak görev yapıyor. 20 Yıldır AÇEV’de (Anne Çocuk Eğitim Vakfı) Baba Destek Programında Eğitimci, Saha Danışmanı ve Master Eğitimci olarak çalışıyor. Avrupa TA (Transaksiyonel Analiz) Derneğinden TA 101 ve 202 eğitimleri aldı. Çağdaş Drama Derneği’nden ‘Yaratıcı Drama’ veYÖRET’ten  (Yüksek Öğrenimde Rehberliği Tanıtma ve Rehber Yetiştirme Vakfı) iletişim eğitimleri aldı. 8 Yıldır ÖRAV’da (Öğretmen Akademisi Vakfı) Kısmi Zamanlı Eğitimci olarak öğretmen eğitimleri veriyor. Eğitim Sen’de Eğitim Sekreterlikleri ve Şube Başkanlığı görevlerinde bulundu. 12 yıldır sendikalara iletişim eğitimleri veriyor. Halen İstanbul’da öğretmenlik mesleğini sürdürüyor.

Mete Akoğuz

Mete Akoğuz

Mete Akoğuz

1960 yılında doğdu. Ankara üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nden 1982’de mezun oldu. Eğtim Bilimleri alanındaki iki ayrı Yüksek Lisansını “Fotoğraf Dernekleri ve Sanat Eğitimi” ile “İletişim Becerilerinin Geliştirilmesinde Yaratıcı Dramanın Etkisi” başlıklı tezleriyle bitirdi. 1983 yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı çeşitli okullarda rehber öğretmen olarak görev yaptı ve 2017 yılında emekli oldu. 1999-2004 yılları arasında çeşitli özel okullarda yöneticilik yaptı. 1996-2004 yılları arasında Çağdaş Drama Derneği İstanbul Şubesi’nin kurucu başkanlığını ve Drama Eğitmenliğini yaptı ve Uluslararası eğitimlere katıldı. 2012 yılından itibaren İstanbul Drama Sanat Akademisi’nde Drama Eğitmeni olarak çalışmaktadır.

Zil ve Teneffüs, Eleştirel Pedagoji ve Alternatif Eğitim Dergilerinin yayın kurullarında yer almış ve yazılarıyla desteklemiştir. 1. ve 2. Alternatif Eğitim Sempozyumlarının düzenleme kurullarında yer almış, atölyeler düzenlemiştir.

Okul Öncesinde Yaratıcı Drama Etkinlikleri (5. Baskı 2018) isimli, Ayşegül Akoğuz ile birlikte yazdıkları kitabı bulunmaktadır. Uzun yıllardır yaratıcı drama alanında eğitmenler yetiştirmeye devam etmesinin yanı sıra İstanbul Kültür Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

*

He was born in 1960. He graduated from the Faculty of Educational Sciences at Ankara University in 1982. He completed two MA in Educational Sciences with his thesis titled “Photography Associations and Art Education” and “The Effect of Creative Drama on the Development of Communication Skills.” Since 1983, he has worked as a guidance counselor in various schools affiliated to the Ministry of National Education and retired in 2017. Between 1999 and 2004, he worked as a manager in various private schools. Between 1996-2004, he served as the founding president and Drama Instructor of the Istanbul Branch of the Contemporary Drama Association and participated in international trainings. He has been working as a Drama Instructor at Istanbul Drama Art Academy since 2012. He has been on the editorial boards of the Turkish critical education journals called “Zil ve Teneffüs” (Bel and Break), “Eleştirel Pedagoji” (Critical Pedagogy) and “Alternatif Eğitim” (Alternative Education) and supported them with his articles. He took part in the organizing boards of the 1st and 2nd Alternative Education Symposia and organized workshops. He has written a book titled “Preschool Creative Drama Activities” (5th Edition 2018) with Ayşegül Akoğuz. In addition to continuing to train instructors in the field of creative drama for many years, he has been working as a lecturer at Istanbul Kültür University.

EN YENİ

PERFORMANS

Bremen Mızıkacıları Perküsyon Grubu

Bremen Mızıkacıları Perküsyon Grubu

Zihinsel engelli gençlerden oluşan ve 13 yıl önce kurmuş olduğu Bremen Mızıkacıları Perküsyon Grubu dünya çapında bir rekora imza atıp ulusal ve uluslararası platformlarda toplam 298 konser vermiştir.
Bremen Mızıkacıları’nın gençleri, 2007 yılında Tomurcuk Kooperatifi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde ilk kez buluştular .
Türkiye’nin çeşitli illerinde, uluslararası kongrelerde, üniversitelerde tam 298 konser verdi.
Ayakta alkışlandılar, motive oldular, cesaretlendiler.
Daha da önemlisi bu topluma, “engellilerin yapamadıklarıyla değil, yaptıklarıyla anılmalarını” sağladılar..

Konserler 32’si farklı üniversitelerde olmak üzere, toplamda 104 farklı eğitim kurumunda, Ağrı Patnos’tan Edirne’ye kadar 35 farklı yerleşimde icra edildi.

Alternatif Öğretmen Çalıştayı açılışında kurucusu Yaşar Morpınar ile performanslarıyla aramızda olacaklar.

 

DÜZENLEYEN

 Kadıköy Belediyesi’nin katkılarıyla…