Oturumlar, ana salonda teorik sunuşlar, büyük ve küçük salonda, sergi salonunda atölye-pratik uygulamalı çalışmalar şeklinde paralel olarak yapılacaktır. Atölye çalışmalarında ülkemizde alternatif eğitim modelleri uyguladığını öne süren bazı okul, kurum ve inisiyatif temsilcilerinin uygulamaları gerçekleştirilecektir.

PANEL ve FORUM PROGRAMI

08:30- 9:00 Kayıt

9:00- 9:30 Açılış İlke Özkan, Ceren Ünal, İdil Özkan

09:30- 10:00 Öğrenci Gözünden Okul: Rüya Aygüneş

10:00- 12:00 1. Panel: Eğitimde Alternatif Arayışlara Farklı Bakışlar

Moderatör: Özlem Arkun

Okulsuzluk– Alexander Khost (ABD)

Reggio Emilia Yaklaşımı– Suzanne Axelsson (İsveç)

Waldorf Pedagojisi– Lena Merkle (Türkiye)

Demokratik Okullar– Sinan Erdoğan (Almanya)

Kırsalda Eğitim– Rao Yerravallı (Hindistan)

13:00- 16:00 2. Panel Türkiye’de Alternatif Eğitim Örnekleri

Moderatör: Ömer Özkan, Melissa Azizli

Türkiye’de Montessori Deneyimi– Gökçe Tekinturhan (Montessori Kooperatifi)

Türkiye’de Reggio Emilia Deneyimi– Ayşegül Ünal Saraç, Burak Genç, Sevinç Alptekin (Reggio Emilia Derneği)

Türkiye’de Waldorf Deneyimi– Gülay Kav, Aslı Gül Ay (Nisan İmece Anaokulu)

Türkiye’de Demokratik Okul Deneyimi– Canan Çağdavul, Melek Aksözek (Eskişehir Uçan Bisiklet İlkokulu), Gonca Fide (Meraklı Kedi İlkokulu)

Türkiye’de Evde Eğitim/Okulsuzluk Deneyimi– Yusuf Düşmez, Mehmet Çıvgınoğlu, Behiç Eren Karataş

16.30- 18.30 3. Panel Dezavantajlı Gruplarda Alternatif Eğitim Uygulamala

Moderatör: Nuray Ardıç

Hastanede Kalan Çocuk Öğretmeni Olmak– Çocuk, Çocuk Olunca İyileşir– Melek Okur (Hayata Renk Ver Derneği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü)

Venezuela’dan Ayvalık’a Sanat Yoluyla Sosyal Hareket: Zeytin Çekirdekleri– İlknur Kavlak (Zeytin Çekirdekleri)

Dezavantajlı Öğrenciler İçin Yeni Bir Öğretmen Modeli: Brikolör Öğretmen– Kemal İnal (Alternatif Eğitim Ağı)

Özel Gereksinimli Bireylerde Bütünsel Yaklaşım ve Şifalı Pedagoji– Cavit Yeşildağ

Dezavantajlı Bölgelerde Çocuklarla Çalışmak: Tarlabaşı Deneyimi– Gökçe Baltacı, Rüya Nesrin Kılınçkını (Tarlabaşı Toplum Merkezi)

10:00- 12:00 1. Panel- Forum Soruşturma: 21. Yüzyıl Becerileri ve Alternatif Eğitim
Moderatör: V. Metin Bayrak

Post-truth Zamanlarda Eğitim- Sibel Ataman Yalı (TUHED Alan Editörü)

Endüstri 4.0– Erdal Ayan (Marburg Üniversitesi)

Yeni Nesil Eğitim İçin Oyunlaştırma– Ercan Altuğ Yılmaz

Dijital Becerilere Eleştirel Bakış– Bager Akbay

21. Yüzyıl ve “İnsanın İşi”– V. Metin Bayrak (Opus Noesis)

13:00- 15:00 2. Panel – Forum Alternatif Eğitim ve Güncel Sorunlar
Moderatör: Nur Akdemir

Waldorf Okullarında Öğretmen Sorunları– Faruk Konukçu (Waldorf Alanya Özel Yaşam Okulları)

Milli Eğitimde Öğretmen Olmak: Alternatif Eğitime Erişim– Nuray Ardıç (MEB)

Velilerin Alternatif Eğitimle İmtihanı– Barış Bayır (Beykoz Nisan İmece İlkokulu), Ebru Salah (Her Çocuk Bir Evren Anaokulu)

Alternatif Eğitim Modellerinin Türkiye Eğitim Sistemine Entegrasyonu– Seben Ayşe Dayı (Erişilebilir Her Şey)

Ara

15:30- 18:00 Forum: Arayışlar, Karşılaşmalar ve Ağlar

Moderatör: Akif Pamuk

Yanıtı aranacak olası sorular:

Eğitime alternatif arayışlar içerisinde karşılaşılan ortak sorunlar nelerdir?

Eğitime alternatif arayışlar içerisinde karşılaşılan ortak sorunlara geliştirebileceğimiz çözümler nelerdir?

Çözüm noktasında örgütlenme nerede durmaktadır?

Velilerin örgütlenmesi neden bir ihtiyaç?

Öğretmenlerin örgütlenmesi neden bir ihtiyaç?

Ortak ağların yaratılması nasıl mümkün olabilir?

ATÖLYE PROGRAMI

10.00 – 10.45 Yaratıcı Drama ile Alternatif Öğretim
Mete Akoğuz

10.00 – 11.30 Kolektifiz / Dr. Nilay Yılmaz, Uzm. Bahar Gürey

11.00 – 12.30 Okullarda Sanat ve Bilim Eğitiminde Düşünce Biçimleri
Özgün Dündar Cihangiroğlu

11.30 – 12.15 Kuş Gözlemi /Dilek Geçit

11.45 – 12.45 İmge Oyunları (Yaratıcı Yazarlık)
Erhan Güneş, Selin Sungar, Defne Sungar

13.00 – 13.45 Çocuk Aklı Deme, Çocuk Haklı
Seferihisar Çocuk Belediyesi ekibi

13.00 – 13.45 Alternatif Eğitimde Çocuklar İçin Felsefe (P4C) Yönteminin Kullanılması / Fulya Sormaz Öğüt

14.00 – 14.45 Matematikle Ne İlgisi Var!
Pınar Yılmaz

14.00 – 15.30 “Reggio Emilia’da Pedagojik Dinleme”
Suzanne Axelsson

14.00 – 15.30 Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivitede Pedagojik Uygulamalar
Cavit Yeşildağ

15.00 – 15.45 Şiirim Buluta Takıldı
Gönül Çifçi, Nuray Ardıç

15:45 – 17:30 Rishi Valley okulları eğitim uygulamaları
Rao Yerravalli

16.00 – 16.45 Düşünme Becerileri Odaklı Öğrenme
Şirin Giyik

16.00 – 16.45 Tarih Derslerinde Reggio Emilia Yaklaşımı
Yavuz Yaşar

17.00 – 18.30 Dışavurumcu Sanatlarla Bireysel Kaynak ve Yetkinliklerin Keşfi
Refika Bakoğlu

10.00 – 10.45 Renkler ve Boya Yapımı
Derya Uyar Demir, Ayşe Seviğ Koçyiğit

10.00 – 11.30 Okulunuzun Mimarı Siz Olsaydınız…
Pınar Gökbayrak, Burçin Yıldırım

11.00 – 11.45 Karşılaşma… “Öğrenme sürecinde kendiliğinden karşılaşmalar. Öğreten, öğrenen, mekan, zaman”
Iraz Aslı Şekerci

11.00 – 12.30 Öğretmenler İçin Beden Odaklı Yaratıcı Süreçler
Lerna Babikyan

11.30 – 12.15 Kuklamla Öğreniyorum
Gönül Çifçi

13.00 – 13.45 Yaratıcılığını Özgür Bırak: Anlık Yaratıcı Düşünme
Duygunur Şahin Arslan

13.00 – 13.45 Özel Eğitime İhtiyaç Duyan Çocuklara Yönelik Dans Hareket Terapisi Uygulamaları: Bir Model Önerisi
Özgür Atlas

13.00 – 13.45 Doğada Matematik Atölyesi
Mine Büyükyaprak

14.00 – 14.45 Kuzguncuk Masa Tiyatrosu
Nevin Özdil, Gizem Tazegül

14.00 – 14.45 Doğada Masal Atölyesi
Gözde Öztürk

14.45 – 15.30 Çift Engellilerde Waldorf Eğitimi
S.Sevil Yiğiter

15.00 – 16.30 Demokratik Okullarda Eğitim Uygulamaları
Alexander Khost

15.45 – 16.30 Waldorf Pedagojisinde Güne Başlangıç ve Devirsel Ana Ders: Harf Anlatımı
Filiz İçli , Sait N. Akçal

16.30 – 18.00 Yaşamı Zenginleştiren Sınıflar
Kesra Okumuş, Fatoş Ateş

17.00 – 17.45 Çocuklarla Güvenli Alet (soyacak, çakı, balta vs.) Kullanımı ve Yönergeleştirilmesi
Gökhan Metinnam, Uğur Ergenç