Burcu Meltem Arık

Antakya’da bir dağın yamacında ve bir nehrin kenarında doğup büyüdüm. Yazlarımı Göksun’da yaylada geçirdim. Bursa, Adana, Mersin’de çadır kamplarında geçti çocukluğum. Doğa sevdam bu olağanüstü coğrafyalardan.

1993 yılında ODTÜ Kimya Bölümü’ne girdim. 1996’da Kuş Gözlem Topluluğu’na katıldım. Böylece doğa koruma alanında önemli bir okul olan Türkiye Doğal Hayatı Koruma Derneği gönüllüsü oldum. Doğa koruma projelerine katılarak Türkiye’nin dört bir yanındaki önemli doğa alanlarını gördüm, ülkemin güzel doğası ve güzide insanlarıyla tanıştım, farklı yaş gruplarına yönelik doğa eğitimi çalışmaları yürüttüm. 1997’den bu yana doğa eğitimi alanında çalışıyorum.

Doğal Hayatı Koruma Derneği, Doğa Derneği, UNEP, TEMA Vakfı, ÇEKÜL Vakfı ile profesyonel veya danışman olarak çalıştım. 2015 yılından bu yana Bilgi Üniversitesi’nde  “Ekolojik Okuryazarlık ve Sürdürülebilirlik” ve “Biyomimikri” dersleri vermeye başladım. Doğa/ekoloji/sürdürülebilirlik alanında yazmayı da seviyorum. 2004 – 2011 arasında TÜBİTAK Bilim Çocuk Dergisi’nde her ay düzenli olarak Doğada Bu Ay köşesini yazdım. 2007-2011 arasında mevsimlere dayalı doğa gözlemlerimi Doğa Güncem blogumda yazdım. Avrupa Konseyi’nin gençlere yönelik hazırladığı “Gençler için Sürdürülebilirlik Eğitim Kiti” ve “Mozaik Eğitim Kiti” yazarları arasındayım.

Banu’nun da bahsetttiği gibi heyecanla kurduğumuz Doğa Oyunları Evi’nde doğayla oyun arkadaşlığımızı güçlendirmenin peşindeyiz. Ben de 6 yaşındaki kızım Sumru ile seyrediyorum şu muazzam alemi…