Msc. Ümit Ertem 1969 yılında doğdu. 1990 yılında Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu’nu bitirdi. Pedagojik Formasyon sahibidir.

Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Anabilim Dalında 1995 yılında yüksek lisans derecesini almış olup, Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Hemşireliği kürsüsünde “Okul Öncesi Çocuklar için Aile Katılımlı Cinsel İstismarEğitiminin Ebeveyn ve Çocuklar için Farkındalık Oluşturmaya Etkisi”konuludoktora tez çalışması devam etmektedir.

Çalışma yaşamı 1990 yılında Özel bir poliklinikte sorumlu hemşire olarak başlamış, ardından Kayseri Atatürk Sağlık Meslek Lisesinde Öğretmenlik, Kayseri İl Sağlık Müdürlüğünde Biyoistatistik ve Bilgi İşlemŞube Müdürü, olarak görev almıştır.

Akademik yaşamına, önce Akdeniz Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu vedaha sonra İstanbul Üniversitesi Sağlık Yüksekokulunda öğretim görevlisi olarak devam etmiştir.

Akdeniz Üniversitesi bünyesinde çalışırken Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı ve Müdür Yardımcısı olarak idari görevlerde de bulunmuştur.

Bakırköy Belediye’si Sağlık Müdürlüğü Geriatri Merkezinde Kurucu Müdür olarak çalışmış takiben, Türk Böbrek Vakfı İstanbul MemorialHizmet Hastanesi’nde Eğitim ve Kalite Koordinatörlüğü birimlerini kurmuş ve bu birimlerin yöneticiliğini üstlenmiştir.

 

Vakıf Üniversiteleri bünyesinde yürüttüğü son yıllardaki çalışmalar önce Kavram Meslek Yüksekokulu’nda ve daha sonra Üsküdar Üniversitesi’nde olmak üzere Çocuk Gelişimi ve daha sonra Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsünde Öğretim Görevlisi kadrosunda devam etmektedir.

 

Yönetici, eğitimci ve danışman olarak Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yürüttüğü ulusal projelerde danışman ve araştırmacı kimliği ile görev almıştır.

 

2007 yılında ilk baskısını ve 2016 yılında 8.baskısını yapan “Temel Hemşirelik: Kavramlar İlkeler ve Uygulamalar” kitabında bölüm yazarlığı yapmıştır.

 

Çalışma Alanları:

Çocuk Gelişimi, Okul Öncesi Eğitim, Sosyal Riskli Çocuklar