18-19 Mayıs tarihlerinde Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenecek 1. Uluslararası Alternatif Eğitim Sempozyumu, panellerin, konferansların yanı sıra sizi birbirinden farklı ve verimli atölyelerle alternatif eğitimin pratik uygulamalarına katılmaya davet ediyor.

DUYURU ve BİLGİLENDİRME

18-19 Mayıs tarihinde 1. Uluslararası Alternatif Eğitim Sempozyumu kapsamında gerçekleştirilecek olan atölyelere gösterdiğinizi ilgi için teşekkür ederiz.

Atölyelere katılım kontenjanları dolmuştur.

Katılımcı olacak arkadaşlara her atölye yürütücüsü tarafından
onay mailleri gönderilmektedir.

Kayıt yaptıramayanları da sempozyuma davet eder, imkanlar ölçüsünde atölye yürütücüleriyle tanışma, sohbet ve sürpriz faaliyetlere katılmalarından mutluluk duyacağımızı belirtiriz.

Başka etkinliklerde görüşmek dileğiyle…

Etkinliklerden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edin.

 Yaratıcı Dansın Kullanımı

Yöneten: Lerna Babikyan
Kontenjan: 12
Katılımcı Profili: Okul Öncesi Öğretmenleri, Sınıf Öğretmenleri, Müzik-Resim-Beden-Yoga Öğretmenleri, Branş Öğretmenleri, okul müdürleri ve dans etmeye istekli olan herkes katılabilir

Gündelik hareketlerin performans kaygısı olmadan dışına çıkan katılımcının zihnine tazelik, bedenine sağlık, ruhuna neşe ve özgüven gelir. Kimsenin kimseye benzemediği ve benzemek zorunda olmadığı gerçeğinin görsel olarak da en açık şekilde anlaşılacağı çalışma demokratik eğitimin prensipleri doğrultusunda ritm, müzik, çeşitli malzemeler eşliğinde uygulanmaktadır.

 

Yaratıcılığını Özgür Bırak

Yöneten: Uzm. Duygunur Şahin Arslan
Kontenjan: 20
Katılımcı Profili: Tüm öğretmenler katılabilir

Sorgulama merakla başlar. Merak, sorgulamayı tetikler. Bu durum dış dünyadan insan doğasına kaydıkça yaratıcı düşünme gelişir. Hızla değişen dünyada geleceğe ayak uydurabilmek için, hızlı kararlar almak ve uygulamak önemlidir. Bu atölyede, karar verme sürecimizi geliştirecek ve hızlandıracak olan “Anlık Yaratıcı Düşünme” örnekleri uygulamalı olarak paylaşılacaktır.

“Yaratıcı düşünme nedir?”, “Yaratıcılık doğuştan mı gelir yoksa yaratıcılığımızı geliştirebilir miyiz? “, “Peki ya anlık yaratıcı düşünme nedir?” Yaratıcılığınızı özgür bırakmaya hazır mısınız?

Elementer Müzik ve Hareket Eğitimi

Yöneten: İlkay Nişancı
Kontenjan: 12
Katılımcı Profili: Müzik, Okul Öncesi, İngilizce, Branş ve Sınıf Öğretmenleri katılabilir

Müziği, öğrencinin öğretmeniyle beraber deneyimleyerek öğrendiği bir pedagojidir. Orff-Schulwerk, ritimden beslenen müzik, hareket ve dil birlikteliğini kullanır. Birey bu alanları kullanırken kazandığı beden farkındalığı (ısınma ve ön hazırlık çalışmaları) sayesinde sınırlarını bilecek ve bu sınırların ötesine geçerek becerilerini geliştirmeye çalışacaktır. Bu bir süreçtir ve süreç boyunca çocuk (insan) keşfedecek, kendini oluşturacak, edindiği becerilerini kullanacak ve kendini ortaya koyacaktır.

 

Masa Tiyatrosu

Yöneten: Birgül Taştan Meriç  Hatice Gökbaraz

Kontenjan: 20
Katılımcı Profili:  3-6 yaş arası çocuklar ve ebeveynleri ile birlikte katılabilirler.

Televizyondaki hikayelerdeki hızlı değişen resim ve sahneler çocukların duyuları ve zihinlerini karman çorman ederken,
Masa tiyatrosundaki basitlik ve sakinlik çocukların hikayeyi adım adım takip etmesini sağlar.  Ve çocukların fantazi ve yaşam güçlerini canlandırır.
Bilgi ve Başvuru İçin

T-İstasyonu

Yöneten: Şule Şenol
Kontenjan: 20
Katılımcı Profili: Sınıf ve branş öğretmenleri, 6 yaş üstü çocuklar ebeveynleri ile birlikte katılabilir

T’lerle başlayan kelimelerin dönüşümü…
Oyun, sanat ve zanaat istasyonlarından oluşan, yetişkin ve aynı anda farklı yaş gruplarından çocukların katıldığı, keyifli, öğretici, içinde mesajlar içeren etkinlikler zinciri, interaktif bir sergi.

Burada farklı yaş grupları aynı zamanda öğreniyor, eğleniyorlar.

Yaratıcı Dramanın Kullanımı

Yöneten: Mete Akoğuz
Kontenjan: 20
Katılımcı Profili: Her branştan öğretmenler katılabilir

Yaratıcı drama; Bireylerin doğaçlama, rol oynama vb. tiyatro tekniklerinden yararlanarak bir grup çalışması içinde bir yaşantıyı, bir olayı, bir düşünceyi, bir eğitim ünitesini kimi zaman da soyut bir kavramı eski bilişsel örüntülerin yeniden düzenlenmesi yoluyla deneyim, gözlem ve yaşantıların gözden geçirildiği ‘oyunsu’ süreçlerde anlamlandırılması, canlandırmasıdır.

Çocuklar İçin Terapötik Sanat

Yöneten: Sedef Kermen ve Tuğba Kocaefe
Kontenjan: 6
Katılımcı Profili: 7-12 Yaş arası çocuklar

Sanatın, oyunun ve psikolojinin işlevlerinden ilişkisel olarak yapılandırılmış bir atölye çalışmasıdır. 7-12 yaş arası 6 çocuğun katılımına uygundur.

 

Çocuk Eğitim Masal Üçgeni

Yöneten: Türkan Noğay
Kontenjan: 8
Katılımcı Profili:  8-10 yaş çocuklar

Oyun, masal hepsi çocukların “kendi olma hakkı” için var. Atölye katılan çocukların ihtiyaçları, istemleri doğrultusunda doğaçlama yapılandırılacaktır. Çocuğun kendisi ve çevresiyle kurduğu bağları geliştirmek atölyenin temel eksenidir. Yaşamdaki sonsuz seçenekleri keşfetmeye bir adım, oyun ve masal ise olmazsa olmaları…

Okuma-Yazma ve Matematik Öğretimi

Yöneten: Gülsüm Duman
Kontenjan: 40
Katılımcı Profili: Ebeveynler, Eğitmenler,Sınıf öğretmenleri

Felsefesiyle çocuğu merkeze alan Waldorf Pedagojisi ile derslerin nasıl yapılandırıldığını merak eden tüm eğitmenleri ve ebeveynleri workshopumuza bekliyoruz.