Sempozyum Düzenleme ve Çalışma Kurulu

1-Kemal İnal (Sosyolog, Doç. Dr., Alternatif Eğitim Dergisi Editörü)

2-Mete Akoğuz (Alternatif Eğitim Dergisi – İstanbul)

3- Feyzullah Coşkun

4- Aslı Kılıçaslan

5-Akif Pamuk (Yeryüzü Derneği, İstanbul)

6-Şule Şenol (Alternatif Eğitim Derneği, İstanbul)

7-Aytaç Timur (Yeryüzü Derneği, İstanbul)

8-Ömer Özkan

9-Alaaddin Dinçer (Alternatif Eğitim Dergisi, İstanbul)

10- Nur Akdemir (Yeni İnsan Yayınevi, İstanbul)

11- Derya Özkaynak Suer

12- Özge Ak

13- Umut Demirci

14- Yavuz Yaşar

15-Efruze Esra Alptekin (OÇA Dayanışma Ağı, İstanbul)

16- Burcu Yeşil

17-Lerna Babikyan

18- Feyza Eyikul (BBOM, Bodrum)

19- Birgül Taştan Meriç (ESDD, İstanbul)

20- İlkay Nişancı (OrffSchulwerk, İstanbul)

21- Betül Yılmaz (Marmara Üniversitesi)

22- Adnan Avcı (Yeni İnsan Yayınevi, İstanbul)

23- Köksal Muç (Yeni İnsan Yayınevi, İstanbul)

24- Elif Cansu İlhan (Yeryüzü Derneği, İstanbul)

25- Necla E. Hüseyin

26- Seda Yıldırım

27- Ayşe Özden (Yeryüzü Derneği, İstanbul)

28- Birgül Taştan Meriç (Eğitim Sanatı Dostları Derneği, İstanbul)

29- Ümit Ertem (Üsküdar Üniversitesi, İstanbul)

Adnan Avcı

Adnan Avcı

Adnan Avcı

Politik ekoloji ve anadilinde eğitim konularında çeşitli çalışmalar yürütmekte, bir çok sivil toplum kuruluşunda profesyonel ve gönüllü olarak yer almaktadır. Ekolojik bir toplumun nüvelerini bu günden yaratmanın peşinde, ekolojik, alternatif bir düşünce biçiminin ve yaşam tarzının arayışı içindedir. Anadilinde, ekolojik ve alternatif bir eğitimin özlemini çeker ve bu konuda umut doludur.

Alaaddin Dinçer

Alaaddin Dinçer

Alaaddin Dinçer

Ben Alaaddin Dinçer. 1956 yılında Trabzon Çaykara’da doğdum. Liseyi Ankara’da okudum. 2 yıllık eğitim enstitüsünü Kırklareli Lüleburgaz Kepirtepe Eğitim Enstitüsü’nde bitirdi. Uzun yıllar işçi ve kamu sendikalarında yöneticilik yaptım. En son 2008 yılında Eğitim-Sen Genel Başkanlığı’ndan ayrıldım. Halen bir azınlık okulunda öğretmenlik yapıyorum. Eğitim ve bilim üzerine yazılar yazıyorum.

Aslı Kılıçaslan

Aslı Kılıçaslan

Aslı Kılıçaslan

Marmara Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı’ndan mezun oldu.
Öğrenimi sırasında müzelerin alternatif eğitim ortamları olarak kullanılması kapsamında okul müze günleri eğitmen eğitmenliği aldı ve 4.5.6.7.8. sınıf çocuk gruplarıyla İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde yaratıcı darama, yaratıcı sanat, müzik-hareket uygulamalarıyla müze rehberliği yaptı.
Çeşitli belediyelerle ortak çalışmalarla, öğrenimi sırasında ve sonrasında aldığı gelişim tarama envarterlerini farklı gelişim gösteren çocukları olan ailelerle uyguladı ve aile rehberliği yaptı.
Aslı Kılıçaslan, Montessori Eğitimi, Waldorf Pedagojisi Erken Çocukluk Eğitmen Eğitimi, yaratıcı drama liderliği eğitimi, Orff Schulwerk elementer müzik ve hareket eğitimi gibi eğitimi pedagojiyle birleştiren pek çok alanda eğitimler aldı. Kurucusu olduğu Beş Ağaç Montessori Okulları’nda ve Mavi Pupa Gelişim Eğitim Atölyesi’nde pedagog olarak ailelerle çalışmaya ve öğretmenlik görevine devam etmekte.

Ayşe Özden

Ayşe Özden

Ayşe Özden

İstanbul’da doğdu. Siyaset Bilimi okudu, ancak buna rağmen uzun yıllar gıda ve teknoloji sektörlerinde satınalma bölümünde çalıştı, bir dönem yurt dışında yaşadı. Ancak gönlü hep teknik meslekler yerine sosyal işlerde kaldı. Şimdi bir yandan da Yeryüzü Derneği’nde gönüllülük yapıyor. Alternatif eğitime inanıyor ve destek vermek istiyor.

Aytaç Timur

Aytaç Timur

Aytaç Timur

Yeni İnsan Yayınevi’nde editör. Ekoloji, yeşil politika, eğitim ve edebiyat serilerinin editörlüğünü yapıyor. Yeryüzü Derneği’nde gönüllülük yapıyor. İklim değişikliği, tohum, kırsal sürdürülebilirlik ve permakültür alanlarında çalışmalar yapıyor. Alternatif eğitimin geleceğine ve ülkemizde yeşermesine katkı vermek istiyor.

Betül Yılmaz

Betül Yılmaz

Betül Yılmaz

1995 Kütahya doğumlu. Lise öğrenimini Balıkesir Istanbulluoğlu Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. 2017 de Marmara Üniversitesi Okul öncesi Öğretmenliğinden mezun oldu. Lisans eğitimi boyunca alternatif eğitim çalışmaları ile ilgilendi. Çeşitli edebiyat dergilerinde yazdı. Marmara Üniversitesi Tarih Öğretmenliğinde yüksek lisans yapıyor.

Birgül Taştan Meriç

Birgül Taştan Meriç

Birgül Taştan Meriç

1971 Erzincan doğumlu. İşletme mezunu. Şimdi ise Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişiminde
okuyor. 2009 yılında Eğitim Sanatı Dostları Derneği’ nin
kurucularından olup, 2009 yılından beri Waldorf Pedagojisi Eğitmen Eğitim seminer organizasyonu ve
yönetimde yer aldı ve halen dernek yönetim kurulunda; seminer, mentör ve finansal yönetimi
çalışmalarına devam ediyor. Waldorf Pedagojisi’nde erken Çocukluk Eğitmen Eğitimi ve
Öğretmen Eğitimi seminerlerine katıldı.
2017 yılında 4-6 yaş Suriye’li mülteci çocuklarla çalıştı. Heybeliada’da hafta da iki gün çocuk oyun atölyesi nde
gönüllü olarak anne babalar ile çalışmalarını sürdürüyor.

Burcu Yeşil

Burcu Yeşil

Burcu Yeşil

İstanbul’da doğdum ve büyüdüm. Boğaziçi Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler bölümünde okudum, Edinburgh Üniversitesi’nde Uluslararası Çevre Politikaları üzerine yüksek lisans yaptım. İklim değişikliği, çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve doğa koruma konularıyla ilgiliyim. 2016 yılında Yeni İnsan Yayınevi’yle tanıştım, Yeryüzü Derneği gönüllüsüyüm. Tüm türlerin uyum içinde yaşadığı sağlıklı bir gezegen için, küçük yaşlardan itibaren maruz kalınan eğitim sisteminin değişmesi gerektiğine inandığımdan dolayı alternatif eğitim yaklaşımlarını tanımak ve sempozyumun düzenlenmesinde katkı vermek istedim.

Derya Özkaynak Suer

Derya Özkaynak Suer

Derya Özkaynak Suer

2011 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nin Tarih bölümünden mezun olduktan sonra 6 yıl özel sektörde çalıştı. 2017 yılında Marmara Üniversitesi’nde Pedagojik Formasyon eğitimine başladı. Bu süre içerisinde eğitim sisteminin eksiklik ve yanlışları ile yüzleşti ve Alternatif Eğitim Sempozyumu düzenleme kuruluna dahil oldu.

Efruze Esra Alptekin

Efruze Esra Alptekin

Efruze Esra Alptekin

1993 Üsküdar’da doğdu. 2014 yılında İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Felsefe bölümünden mezun oldu. İçinde bulunduğu huzursuzluk ve toplum çatışmasından yola çıkarak alternatif toplum kurgusu üzerinde düşünmeye başladı. Bu düşünme onu eleştirel pedagojiye getirdi. Tüm arayışların sonucu değil, bu arayış sürecinin uygulama alanı olarak OÇA Dayanışma Ağını kurdu. 2015’ten beri gönüllü emekçilerden oluşan OÇA ile alternatif eğitimden ve eleştiriden yola çıkarak kurguladıkları oyun, drama, masal, sanat atölyeleriyle “Farklı ama Birlikte”söyleminin hayata geçiş yollarını arıyorlar. OÇA’da aktif olarak çalışmalar yapmaya devam etmekle birlikte bir yandan Çağdaş Drama Derneğinde “Yaratıcı Drama Yöntemi ile Çocuk Edebiyatında Öteki” projesini ve “Oyun felsefesi” alanında yazdığı yüksek lisans tezini tamamlamaya çalışıyor. Özel kurumlarda kurguladığı drama ve masal atölyelerini uygulamaya ve çocuk edebiyatı alanında inceleme yazıları yazmaya devam ediyor.
Elif Cansu İlhan

Elif Cansu İlhan

Elif Cansu İlhan

1988 Ankara doğumlu, aktivist ve eczacı. Serbest Eczacılığın yanı sıra çeşitli örgütlerde özellikle iklim değişikliği konusunda gönüllü çalışmalar yürütüyor.

Feyzullah Coşkun

Feyzullah Coşkun

Feyzullah Coşkun

1962 doğumlu. Gazi Üniversitesi Kırşehir Eğitim Yüksek Okulunu bitirdi. Lisansını Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinde tamamladı.

32 yıldır eğitimci (MEB)olarak görev yapıyor.

20 Yıldır AÇEV de (Anne Çocuk Eğitim Vakfı) Baba Destek Programında Eğitimci, Saha Danışmanı ve Master Eğitimci olarak çalışıyor.

Avrupa TA (Transaksiyonel Analiz) Derneğinden TA 101 ve 202 eğitimleri aldı. Çağdaş Drama Derneğinden ‘Yaratıcı Drama’ veYÖRET’ten  (Yüksek Ögrenimde Rehberliği Tanıtma Ve Rehber Yetiştirme Vakfı) iletişim eğitimleri aldı.

8 YıldırÖRAV’da (Öğretmen Akademisi Vakfı) Kısmi Zamanlı Eğitimci olarak öğretmen eğitimleri veriyor.

Eğitim Sen’de Eğitim Sekreterlikleri ve Şube Başkanlığı görevlerinde bulundu. 12 yıldır sendikalara iletişim eğitimleri veriyor.

Halen İstanbul’da öğretmenlik mesleğini sürdürüyor.

Halis Yavuz Yaşar

Halis Yavuz Yaşar

Halis Yavuz Yaşar

1991 Yılında İstanbul’da doğan Halis Yavuz Yaşar, Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi, Tarih Öğretmenliği bölümünden mezundur.

Köksal Muç

Köksal Muç

Köksal Muç

1993 yılında dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Sinop’ta tamamladı. Yüksek öğrenimini Marmara Üniversitesi fen-edebiyat fakültesi tarih bölümünde başaralı bir şekilde tamamlayan Köksal Muç, aynı üniversitede eğitim fakültesi tarih öğretmenliği bölümünde yüksek lisansını sürdürmektedir. Köksal MUÇ, yüksek lisansı ile aynı dönemde dahil olduğu Yeni İnsan Yayınevi ailesinin satış ve pazarlama müdürlüğünü yapmaktadır.

Mete Akoğuz

Mete Akoğuz

Mete Akoğuz

1960 yılında doğan Akoğuz, Öğrenim hayatını Ankara’da sürdürmüş ve Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinden mezun olmuştur. Rehber Öğretmenliğe Hakkari’de başlamış, Malatya rehberlik Araştırma Merkezindeki görevinin ardından Ankara’da çeşitli okullarda çalışmıştır. Daha sonra İstanbul’a yerleşmiş bir süre TED İstanbul Koleji ve MEF okullarında yöneticilik yapmıştır. Rehber öğretmenken emekli olmuştur.

Mete Akoğuz, çalışma hayatı içinde fotoğraf alanında yurt içi ve yurt dışı sergiler açmış, birçok ödül kazanmıştır. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitülerinde 2 ayrı yüksek lisans yapmıştır. “Fotoğraf ve Sanat Eğitimi” ve “İletişim becerileri ve Yaratıcı Drama” konularında yüksek lisans tezlerini hazırlamıştır. İş hayatı sürecinde yurtiçi ve yurt dışında gerçekleştirilen eğitimlerde katılımcı olarak da yer alan Akoğuz, Çağdaş Drama Derneği İstanbul Şubesinin kuruluşunda bulunmuş ve 1996 – 2004 yılları arasında başkanlığını yapmıştır. Bu süreçte yaratıcı drama konusunda yoğunlaşarak birçok eğitici yetiştirmiş ve İstanbul’da yaratıcı dramanın temellerini atmıştır. 2012 yılından beri Ayla Algan’ın sanat yönetmenliğinde İstanbul Drama sanat Akademisi MEB onaylı Yaratıcı Drama Eğitmenliği programını yürütmektedir. Final Kültür tarafından Yaratıcı Drama Etkinlikleri kitabı (2011- 4. Baskı 2016) yayınlanmıştır.

Necla Erol YUSEIN

Necla Erol YUSEIN

Necla Erol YUSEIN

1992 yılında Bulgaristan’da doğdu. 2011 yılında Marmara Üniversitesi’nde Tarih Öğretmenliği bölümünde lisans eğitimine başladı. Bitirme projesi olarak Bulgaristan tarih ders kitaplarında Osmanlı algısı üzerine çalışma yaptı.2016 yılında Marmara Üniversitesi’nden mezun olunca tarih eğitimi alanında yüksek lisans hayatına başladı. Yüksek Lisans döneminde alternatif eğitim üzerine okumalar yapmış özellikle waldorf ve montessori üzerine yoğunlaşmıştır.Halen Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.

Nur Akdemir

Nur Akdemir

Nur Akdemir

15.09.1995 yılında Günzburg’ta doğdum. Ben o zamanlar farkına varmasam da hayatım şekillenmeye ailemin 2002 yılında Kütahya’da özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi açmasıyla başladı.

2014 yılında Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde Çocuk Gelişimi bölümüne başladım. Okulun yanısıra birkaç yıl STK’larda gönüllülük yaptıktan sonra çocuklarlaekolojiatölyeleriyapmakiçinarkadaşlarımla beraber bir sosyal girişim olan Üreten Çocuklar Atölyesi’ni yürütmeye başladık. Şu sıralar Yeni İnsan Yayınevi’nde ‘’Çocuklarla ekoloji meselesini nasıl paylaşırız?’’ sorusu üzerine çıktığımız yolda çocuk kitapları ve ekoloji atölyeleriyle yoluma devam ediyorum. Yeryüzü Derneği gönüllüsüyüm. Marmara Üniversitesi’nde Pedagojik Formasyon’a devam etmekteyim.

Ömer Özkan

Ömer Özkan

Ömer Özkan

Datça’lı ilkokul öğretmeni baba ile ev hanımı Marmaris’li terzi anneden 18 Mart 1972’de Marmaris, Muğla’da doğdu. İlk ve orta eğitimini doğduğu Marmaris’te tamamladı.
Yazın denizde balık avlayarak kışın da ormanda mantar toplayarak büyüdü. İlkokulda atletizm takımı ortaokulda voleybol takımı lisede futbol takımında oynadı.
Hemen hemen tüm dersleri severek öğrendi.

Üniversite sınavında kazandığı Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü okumak için geldiği Ankara’da 8 yıl yaşadı.

Her ne kadar her fırsatta Marmaris’e kaçsada 8 yıldan fazla kalmadı Ankara’da ve askerlik için geldiği İstanbul’da eşine ve çocukları İlke ve İdil’e kavuştu.

Eşi Evren ile çok gezdiler, Mısır’da başlayan dünya gezileri 50 ülkeye ulaştı. Tayland, Avusturya, Arjantin, Hırvatistan, İtalya, Tunus, Almanya, Arjantin, Lübnan, Fransa, İsrail ve diğerleri.

Servas’ta barış ve kültür faaliyetleri için çalışırken dünyaya kızları İlke ve İdil geldi.

2 yıl süren Waldorf Eğitmen eğitimini 2011 yılında tamamladı. Aynı yıl Waldorf yuva girişimi velilerle ve sevgili Ulla ile birlikte başlattı.
Kuzguncuk’taki Anaokulu çocukları büyüdü ve 2017 Eylül ayında Beykoz’da Waldorf İlkokul girişimi başladı.
​Waldorf ​Okulları kurmak için Nisan Eğitim Kooperatifi kuruldu ve Başkanlığını halen yürütüyor.

Ömer Özkan, Kuzguncuk, Büyükada, Beykoz, Beşiktaş, Waldorf yuva girişimlerinde eğitim gönüllüsü oldu.

Köy Okulları Değişim Ağı Derneğinde Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı.

​Waldorf girişimlerinde eğitim gönüllüsü olarak çalışmaya devam ediyor.​

Özge Ak

Özge Ak

Özge Ak

31.01.1981 Bursa Doğumluyum. İlk,orta,lise eğitimimi Bursa’da tamamladım. Ūniversiteyi Kocaeli Ūniversitesi Gūzel Sanatlar Fakūltesi Mūzik Bölūmūnde bitirip,Eğitim alanında Tezsiz Yūksek Lisans yaparak 2004 yılında öğretmen olarak atandım. İzmit Körfez Oruç Reis Anadolu Lisesinde Mūzik Öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Orff Schulwerk yöntemini her yaş grubunda eğitim çalışmalarımda uyguladım. Mūzik,dans, ritm uyumu,armonisi ile öğrencilerin kendi yaptıkları pet şişe vb. marakas, yoğurt kaplarından ritm davullarıyla ve renklerle piyano öğretimiyle de gerek nota eğitiminde gerekse bir şarkının öğretiminde dersin etkin işlenmesine dönük oyunlarla da müzik ders olmaktan çıkarılıp keyifli bir etkinlik, aktiviteye dönüşerek eğlenceli işlenmektedir.

Seda Yıldırım

Seda Yıldırım

Seda Yıldırım

İstanbul’da yaşamakta olup, 1993 yılında Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde doğmuştur. 2011 yılında Marmara Üniversitesi’nde Tarih Öğretmenliği bölümünde lisans eğitimine başladı.
Özellikle sosyal ve mikro tarih alanına duyduğu ilgi dolayısıyla kadının tarih ders kitaplarındaki yerini lisans eğitiminin son dönemindeki araştırma projesi kapsamında çalışmıştır. 2016 yılında
mezun olunca tarih eğitimi alanında yüksek lisans hayatına başladı. Üniversite yıllarında, özellikle de yüksek lisans döneminde alternatif eğitim üzerine yaptığı okumalar sonucunda
eğitimdeki alternatif yaklaşımlar ile ilgilenmeye başladı. Halen Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.

Ümit Ertem

Ümit Ertem

Msc. Ümit Ertem 1969 yılında doğdu. 1990 yılında Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu’nu bitirdi. Pedagojik Formasyon sahibidir.

Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Anabilim Dalında 1995 yılında yüksek lisans derecesini almış olup, Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Hemşireliği kürsüsünde “Okul Öncesi Çocuklar için Aile Katılımlı Cinsel İstismarEğitiminin Ebeveyn ve Çocuklar için Farkındalık Oluşturmaya Etkisi”konuludoktora tez çalışması devam etmektedir.

Çalışma yaşamı 1990 yılında Özel bir poliklinikte sorumlu hemşire olarak başlamış, ardından Kayseri Atatürk Sağlık Meslek Lisesinde Öğretmenlik, Kayseri İl Sağlık Müdürlüğünde Biyoistatistik ve Bilgi İşlemŞube Müdürü, olarak görev almıştır.

Akademik yaşamına, önce Akdeniz Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu vedaha sonra İstanbul Üniversitesi Sağlık Yüksekokulunda öğretim görevlisi olarak devam etmiştir.

Akdeniz Üniversitesi bünyesinde çalışırken Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı ve Müdür Yardımcısı olarak idari görevlerde de bulunmuştur.

Bakırköy Belediye’si Sağlık Müdürlüğü Geriatri Merkezinde Kurucu Müdür olarak çalışmış takiben, Türk Böbrek Vakfı İstanbul MemorialHizmet Hastanesi’nde Eğitim ve Kalite Koordinatörlüğü birimlerini kurmuş ve bu birimlerin yöneticiliğini üstlenmiştir.

 

Vakıf Üniversiteleri bünyesinde yürüttüğü son yıllardaki çalışmalar önce Kavram Meslek Yüksekokulu’nda ve daha sonra Üsküdar Üniversitesi’nde olmak üzere Çocuk Gelişimi ve daha sonra Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsünde Öğretim Görevlisi kadrosunda devam etmektedir.

 

Yönetici, eğitimci ve danışman olarak Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yürüttüğü ulusal projelerde danışman ve araştırmacı kimliği ile görev almıştır.

 

2007 yılında ilk baskısını ve 2016 yılında 8.baskısını yapan “Temel Hemşirelik: Kavramlar İlkeler ve Uygulamalar” kitabında bölüm yazarlığı yapmıştır.

 

Çalışma Alanları:

Çocuk Gelişimi, Okul Öncesi Eğitim, Sosyal Riskli Çocuklar

Kemal İnal

Kemal İnal

Kemal İnal

1964 yılında İzmir’de doğdu. Ege Üniversitesinde Sosyoloji Lisansının arından ODTÜ’de sosyoloji yüksek lisansı ve Ankara Üniversitesi’nde eğitim sosyolojisi alanında doktora yaptı. Evrensel ve BirGün gazetelerinde eğitim üzerine köşe yazarlığı yaptı. 2001 yılında üniversiteden istifa edip 3 yıl Fransa’da yaşadı. Ankara, Abant ve Gazi üniversitelerinde çalıştı; 1 Eylül 2016’da KHK ile görevinden ihraç edildi. Zil ve Teneffüs ile Eleştirel Pedagoji dergilerini çıkarıp yönetti. Halen Alternatif Eğitim dergisinin editörlüğünü yürütmektedir. Sosyoloji, pedagoji, medya ve antropoloji alanında çok sayıda makale, kitap ve çevirisi vardır.
(inalkemal@gmail.com)