SEMPOZYUM KATILIMCILARI

Yurt Dışı Katılımcılar

Yurt İçi Katılımcılar

OTURUM KATILIMCILARI

Akif Pamuk

Akif Pamuk

Akif Pamuk

1983 yılında Kütahya’da doğdu. İlk ve Ortaöğrenimini Kütahya’da tamamladı. 2005 yılında Marmara Üniversitesi Tarih Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. 2007 yılında “Vatandaş Yetiştirme Aracı Olarak Tarih Öğretimi: Trabzon-Tunceli Örneği” başlıklı teziyle aynı üniversitede uzman unvanını aldı. 2013 yılında “Bireysel ve Kolektif Kimliklerin İnşasında Tarih Algısının Rolü” başlıklı teziyle doktor oldu.

Farklı kimliklerle etkileşimin önemli olduğunu ve yatay toplumu oluşturmak için somut örneklerin üretilmesi gerektiği fikirlerinden hareketle sivil toplum alanında ekoloji hareketiyle ve felsefeyle aktif olarak ilgilenen Akif Pamuk, 2004 yılından itibaren Us Atölyesi Felsefe Grubu üyesi, 2009 yılından itibaren Yeryüzü Derneği kurucusu ve gönüllüsüdür.

Yayına hazırladığı Yüzüncü Yılında II. Meşrutiyet kitabı, Savaşın ve Göçün Çocukları: Geçmişin Sesinden Arnavutköy isimli sözlü tarih çalışması, Kimlik ve Tarih ve Çevre ve İnsan Hakları Saha Araştırması Rehberi isimli kitapları bulunmaktadır. Akif Pamuk halen Marmara Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Alaaddin Dinçer

Alaaddin Dinçer

Alaaddin Dinçer

Ben Alaaddin Dinçer. 1956 yılında Trabzon Çaykara’da doğdum. Liseyi Ankara’da okudum. 2 yıllık eğitim enstitüsünü Kırklareli Lüleburgaz Kepirtepe Eğitim Enstitüsü’nde bitirdi. Uzun yıllar işçi ve kamu sendikalarında yöneticilik yaptım. En son 2008 yılında Eğitim-Sen Genel Başkanlığı’ndan ayrıldım. Halen bir azınlık okulunda öğretmenlik yapıyorum. Eğitim ve bilim üzerine yazılar yazıyorum.

 

Ali Nesin

Ali Nesin

Ali Nesin

1956′da İstanbul’da doğdu. İlkokuldan sonra ortaokulu İstanbul’da Saint Joseph Lisesi’nde, liseyi de İsviçre’nin Lozan kentinde tamamlayan Nesin 1977-1981 yılları arasında Paris VII. Üniversitesi’nde matematik öğrenimi gördü. Daha sonra ABD’de Yale Üniversitesi’nde matematiksel mantık ve cebir konularında doktora yapan Ali Nesin, 1985-1986 arasında Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Yerleşkesi’nde öğretim üyeliği yaptı

Türkiye’ye kısa dönem askerlik görevi için geldiği sırada “orduyu isyana teşvik” iddiasıyla tutuklanarak yargılandı. Yargılanma sonunda beraat ettiği halde pasaport verilmediği için işine dönemeyen Nesin, bir yıl sonra yeniden pasaport alarak yurtdışına çıktı. 1987-1989 arasında Notre Dame Üniversitesi’nde yardımcı doçent, ardından 1995′e kadar Kaliforniya Üniversitesi Irvine Yerleşkesi’nde doçent ve daha sonra profesör olarak görev yaptı. 1993-1994 Öğretim Yılı’nı Bilkent Üniversitesi’nde misafir öğretim görevlisi olarak geçirdi. 1995′te, babası Aziz Nesin’in ölümü üzerine yurda kesin dönüş yaptı ve Nesin Vakfı yöneticiliğini üstlendi. Ayrıca Bilgi Üniversitesi Kasım 2004′den beri de Nesin Yayınevi genel yönetmenliğini yapmaktadır. verilmediği için işine dönemeyen Nesin, sonunda yeniden pasaport alarak yurtdışına gitti. Matematik Bölümü Başkanı olan Ali Nesin iki çocuk sahibidir. Ali Nesin’in Matematik ve Korku, Matematik ve Doğa, Matematik ve Sonsuz, Develerle Eşekler, Önermeler Mantığı adlı kitaplarının yanı sıra çeşitli dergilerde çıkmış bilimsel makaleleri ve İngilizce bir kitabı bulunmaktadır. Matematiksel araştırma alanı “Morley mertebesi sonlu gruplar”dır. Aynı zamanda, üç ayda bir yayımlanan, Matematik Dünyası adlı bir matematik dergisi çıkarmaktadır.

Matematik araştırmaları, bölüm başkanlığı ve Nesin Vakfı yöneticiliğinin yanı sıra yağlıboya resim, desen ve portre çalışmaları da yapmaktadır. Türkiye İnsan Hakları Kurumu (TİHAK) kurucu üyesidir. Nesin Matematik Köyü’nün kurucusudur…

Aslı Kılıçaslan

Aslı Kılıçaslan

Aslı Kılıçaslan

Marmara Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı’ndan mezun oldu.
Öğrenimi sırasında müzelerin alternatif eğitim ortamları olarak kullanılması kapsamında okul müze günleri eğitmen eğitmenliği aldı ve 4.5.6.7.8. sınıf çocuk gruplarıyla İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde yaratıcı darama, yaratıcı sanat, müzik-hareket uygulamalarıyla müze rehberliği yaptı.
Çeşitli belediyelerle ortak çalışmalarla, öğrenimi sırasında ve sonrasında aldığı gelişim tarama envarterlerini farklı gelişim gösteren çocukları olan ailelerle uyguladı ve aile rehberliği yaptı.
Aslı Kılıçaslan, Montessori Eğitimi, Waldorf Pedagojisi Erken Çocukluk Eğitmen Eğitimi, yaratıcı drama liderliği eğitimi, Orff Schulwerk elementer müzik ve hareket eğitimi gibi eğitimi pedagojiyle birleştiren pek çok alanda eğitimler aldı. Kurucusu olduğu Beş Ağaç Montessori Okulları’nda ve Mavi Pupa Gelişim Eğitim Atölyesi’nde pedagog olarak ailelerle çalışmaya ve öğretmenlik görevine devam etmekte.

Aydın Afacan

Aydın Afacan

Aydın Afacan

Şair ve yazar.

1964, Bingöl doğumlu. Hacettepe Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Bölümü’nü bitirdi. Ankara Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar Eğitimi dalında yüksek lisans ve doktora yaptı. Çeşitli dergi ve gazetelerde, şiirleri; sanat, eğitim, toplum ve kültür üzerine yazı ve söyleşileri; şiir, resim ve roman incelemeleri yayımlandı. Eğitim, sanat ve mitoloji konusunda çeşitli üniversite ve sanat kurumlarında seminer ve konferanslar verdi. ‘Çocuk ve Okuma Kültürü Sempozyumu’ başta olmak üzere, ulusal ve uluslararası düzeyde bazı sempozyum ve toplantıların gerçekleştirilmesine katkıda bulundu; editörlük yaptı. 1996’da aynı yıl yayımlanan Itır ve Güneş adlı eserine Yunus Nadi Şiir Ödülü verildi. Kül Öykü Gazetesinde ‘Foto-Grafi’ başlığıyla fotoğraf üzerine denemeler; Sincan İstasyonu dergisinde de ‘Bulut Defteri’ başlığıyla edebiyattan antropolojiye, mitolojiden sanat tarihine uzanan eleştirel denemeler yazdı. 2006-2012 yılları arasında Türkiye Yazarlar Sendikası Ankara temsilciliği yapan Aydın Afacan’ın Itır ve Güneş (1996), Yan Yana Yedi Kırmızı (2001), Rengîn ve Hayâl (2006), Binbir Deniz (2012), Âteşîn Beyaz (2015) adlı şiir kitapları; Şiir ve MitologyaCumhuriyet Dönemi Şiirinde Yunan ve Latin Mitologyası (2003) adlı inceleme kitabı ve Bulut Defteri (2017) başlıklı eleştirel denemeler kitabı bulunmaktadır.

Bediz Gürel

Bediz Gürel

Bediz Gürel

İzmir’de doğdum büyüdüm. Önce öğrenci, sonra öğretmen en  sonunda her ikisi de olarak ömrümün büyük bölümünü okullarda geçirdim. Matematik okudum, ardından Felsefe yüksek lisansı yaptım. Matematik bölümünden mezun olduktan tam yedi yıl sonra öğretmen olmaya karar verip matematik öğretmenliği tezsiz yüksek lisansını tamamladım.  En son olarak da  hayatımdaki dönüşüm yolculuğunu başlatan Organizasyonlarda Koçluk Danışmanlık ve Liderlik adlı yüksek lisansı bitirdim.On iki yıllık öğretmenlik ve yöneticilik deneyiminin ardından; tam “Öğretmen olarak bir derdim var” dediğim bir zamanda 2015’te başlayan Başka Öğretmenler Mümkün projesi ile BBOM’la tanıştım. Öğrendim, deneyimledim, paylaştım ve kendime geldim. Bu döngü bugüne dek bu şekilde süregeldi. Şu anda BBOM YK üyesiyim. BBOM’da eğitim modelinin geliştirilmesi ve öğretmen desteği alanlarında  etkinim. Bir süredir Özel Yeni Okul’da eğitim danışmanı olarak görev yapıyorum.

Beyhan Gültaşlar

Beyhan Gültaşlar

Beyhan Gültaşlar

MSGSÜ Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Uzun yıllar sürdürdüğü mimarlık kariyerini sonlandırarak yaratıcılığın kaynağı olarak gördüğü çocuklara yöneldi. İtalya’nın Reggio Emilia kentine giderek alternatif okul öncesi yaklaşımlarından Reggio Emilia Yaklaşımı üzerine uluslararası bir seminer programına katıldı ve okul gözlemlerinde bulundu. Beyhan Gültaşlar, Bu spesifik alanda Türkiye’deki okul öncesi kurumlarında, özelleşmiş çevre tasarımı ve bunun sürdürülebilirliği, öğrenme sürecinin dokümante edilmesi ve “Öğrenmenin görselleştirilmesi”  konularında danışmanlık veriyor.
Burcu Meltem Arık

Burcu Meltem Arık

Burcu Meltem Arık

Antakya’da bir dağın yamacında ve bir nehrin kenarında doğup büyüdüm. Yazlarımı Göksun’da yaylada geçirdim. Bursa, Adana, Mersin’de çadır kamplarında geçti çocukluğum. Doğa sevdam bu olağanüstü coğrafyalardan.

1993 yılında ODTÜ Kimya Bölümü’ne girdim. 1996’da Kuş Gözlem Topluluğu’na katıldım. Böylece doğa koruma alanında önemli bir okul olan Türkiye Doğal Hayatı Koruma Derneği gönüllüsü oldum. Doğa koruma projelerine katılarak Türkiye’nin dört bir yanındaki önemli doğa alanlarını gördüm, ülkemin güzel doğası ve güzide insanlarıyla tanıştım, farklı yaş gruplarına yönelik doğa eğitimi çalışmaları yürüttüm. 1997’den bu yana doğa eğitimi alanında çalışıyorum.

Doğal Hayatı Koruma Derneği, Doğa Derneği, UNEP, TEMA Vakfı, ÇEKÜL Vakfı ile profesyonel veya danışman olarak çalıştım. 2015 yılından bu yana Bilgi Üniversitesi’nde  “Ekolojik Okuryazarlık ve Sürdürülebilirlik” ve “Biyomimikri” dersleri vermeye başladım. Doğa/ekoloji/sürdürülebilirlik alanında yazmayı da seviyorum. 2004 – 2011 arasında TÜBİTAK Bilim Çocuk Dergisi’nde her ay düzenli olarak Doğada Bu Ay köşesini yazdım. 2007-2011 arasında mevsimlere dayalı doğa gözlemlerimi Doğa Güncem blogumda yazdım. Avrupa Konseyi’nin gençlere yönelik hazırladığı “Gençler için Sürdürülebilirlik Eğitim Kiti” ve “Mozaik Eğitim Kiti” yazarları arasındayım.

Banu’nun da bahsetttiği gibi heyecanla kurduğumuz Doğa Oyunları Evi’nde doğayla oyun arkadaşlığımızı güçlendirmenin peşindeyiz. Ben de 6 yaşındaki kızım Sumru ile seyrediyorum şu muazzam alemi…

Celal İnal

Celal İnal

Celal İnal

Celal İnal ’64 Yunusoğlu / Yüreğir (Adana) doğumlu. İlk, orta ve lise öğrenimini Adana’da yaptı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Hungaroloji (Macar Dili ve Edebiyatı) bölümünü bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. Değişik yayınevlerinde (Öteki, Doruk, Yurt Kitap Yayın, Phoenix, Gece Kitaplığı) editörlük yapan İnal, Promete adlı aylık edebiyat dergisinin sorumlu yazıişleri müdürlüğünü yaptı. Demokrasi bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla Ankara’daki yerel radyolarda (Çağdaş, Mozaik, Ekin, İmaj, Özgür, Harman) politika, kültür, sanat ve edebiyat ile ilgili programlar hazırladı ve sundu. Kitap-lık, Düşler Öyküler, Üçüncü Öyküler, Çağdaş Türk Dili, abece, Amida, Bahçe, Lacivert, Ekin Sanat, Sincan İstasyonu, Yaşam Sanat, Kurşun Kalem ve Cazkedisi adlı edebiyat dergilerinde şiir, şiir kuramı ve öykü üzerine yazılar yazdı.  Günlük bir gazetede düzeltmenlik yaptı.

Halen Gece Kitaplığı Yayınevi’nde editörlük yapmaktadır.

Eserleri:

Şiir

 • Dili Zaman Şiirleri, (Öteki Yayımevi 1997)
 • Geniş Zaman Şiirleri,  (Replik Yayınları, 2001)
 • Şüpheli Ve Sakıncalı, (Replik Yayınları, 2001)
 • Edip Cansever’e Güzelleme, (Replik Yayınları, 2001)
 • Antik Kahveden Sarıya Dönüşürken (Replik Yayınları, 2001)
 • Yeni Zamanlar İçin (Phoenix Yayınevi, 2005)
 • Lâl Zamanlar (Bence Kitap, 2012)
 • Harlı Zamanlar, (Gece Kitaplığı, 2016)
 • Mor Ve Mühürlü Zamanlar, (Gece Kitaplığı, 2016)
 • İçimizdeki Mühür, (Gece Kitaplığı, 2016)

Araştırma / İnceleme

 • Demokrasi Diye Diye, TOSAV, 1998 (Ortak Kitap)
 • Demokrasi Kuşağı Radyo Yazıları – II, TOSAM, 2000 (Ortak Kitap) Türkiye’de Hak Temelli STK’lar Sorunlar ve Çözüm Arayışları, STGM Yayınları, 2007, (Ortak Kitap)
 • Demokrasi ve Yurttaşlık Kültürü, Turhan Kitabevi Yayınları, 2006, (Ortak Kitap)
 • Nusayrilik ve Çokkültürlülük, Karahan Kitabevi, 2012 (Ortak Kitap)
Cengiz Kaygısız

Cengiz Kaygısız

Cengiz Kaygısız

Eğitimci, Emekli dershane öğretmeni

Alternatif Eğitim Dergisi Yazarı

Cengiz KAYGISIZ 1966 Çaltı Köyü/ Söğüt/ Bilecik ‘te doğdu.İlkokulu doğduğu köy Çaltı ilkokulunda okudu.

Devlet parasız yatılılık sınavını kazanarak ortaokul ve liseyi Bilecik Ertuğrul Gazi okulunda yatılı olarak okudu.

1983’te Cumhuriyet Üniversitesi Sosyoloji Bölümüne başladı. 1985’te Hacettepe Üniversitesi sosyoloji bölümüne geçiş yaparak 1987 yılında mezun oldu.

Üniversite sınavına öğrencileri hazırlama amaçlı açılan çeşitli özel dershanelerde felsefe grubu öğretmeni olarak çalıştı. 2004 yılından itibaren öğretmen adaylarını KPSS’ye hazırlayan kurs merkezlerinde eğitim bilimleri dersleri verdi.

(ckaygisiz66@hotmail.com)

Doç. Dr. Emine Uçar İlbuğa

Doç. Dr. Emine Uçar İlbuğa

Doç. Dr. Emine Uçar İlbuğa

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinden mezun oldu. Emine Uçar İlbuğa, Yüksek Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalında “Türk Sinemasında Sansür” konulu tezi, doktora eğitimini ise Hamburg Üniversitesi’nde Medya Pedagojisi alanında “Almanya’da Türk Kökenli Çocukların Televizyon Alışkanlıkları”  adlı tezi ile tamamladı. Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Akademik çalışmalarını ağırlıklı olarak Sinema, Toplumsal Değişme ve Göç, Medya Pedagojisi ve Kültürlerarası İletişim alanlarında yürütmektedir.

Efruze Esra Alptekin

Efruze Esra Alptekin

Efruze Esra Alptekin

1993 Üsküdar’da doğdu. 2014 yılında İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Felsefe bölümünden mezun oldu. İçinde bulunduğu huzursuzluk ve toplum çatışmasından yola çıkarak alternatif toplum kurgusu üzerinde düşünmeye başladı. Bu düşünme onu eleştirel pedagojiye getirdi. Tüm arayışların sonucu değil, bu arayış sürecinin uygulama alanı olarak OÇA Dayanışma Ağını kurdu. 2015’ten beri gönüllü emekçilerden oluşan OÇA ile alternatif eğitimden ve eleştiriden yola çıkarak kurguladıkları oyun, drama, masal, sanat atölyeleriyle “Farklı ama Birlikte”söyleminin hayata geçiş yollarını arıyorlar. OÇA’da aktif olarak çalışmalar yapmaya devam etmekle birlikte bir yandan Çağdaş Drama Derneğinde “Yaratıcı Drama Yöntemi ile Çocuk Edebiyatında Öteki” projesini ve “Oyun felsefesi” alanında yazdığı yüksek lisans tezini tamamlamaya çalışıyor. Özel kurumlarda kurguladığı drama ve masal atölyelerini uygulamaya ve çocuk edebiyatı alanında inceleme yazıları yazmaya devam ediyor.
Emilie Mendieta

Emilie Mendieta

Emilie Mendieta

I’m a traditionnal medecine and acupuncture practicer, We grow with my husband medicinal sherbsandbees. Three years ago weinitiate an alternative school in south of france in middle of the mountains of basque country, closeto Spain boundary. We have three childrens and Alaia, our daughter ask us tocreate a space for the children to be FREE inside a school. Wedid it, wehave a local succes and we participate actively to build a new world, beginning of education! It’snow a wonderful opporunity to share our concreteutopy, our strenghtsanddaily’sdifficulty to face the change we want tosee in the world…

Fatoş Cümbüş Auernig

Fatoş Cümbüş Auernig

1964 yılında İstanbul’da doğdu.

1971-1984 yıllarında İstanbul Belediye Konservatuarında yarı zamanlı piyano, solfej ve armoni eğitimi aldı.

1984 yılında Özel Avusturya Kız Lisesi’nden mezun olduktan sonra 1989 yılında Boğaziçi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi. Üniversite eğitimiyle ilgili alanlarda yaptığı çalışmalardan sonra 1999-2000 öğretim yılında Özel ALEV İlköğretim Okulunda müzik öğretmenliği görevine başladı.

1998 yılından beri yurt içi ve yurt dışında çok sayıda Orff-Schulwerk seminerine katıldı. 2001 yılında Orff Merkezi Türkiye’nin kuruluşunda aktif görev aldı ve yönetim kurulu üyesi oldu.

2007-2011 tarihleri arasında gerçekleşen Orff- Schulwerk Forum Salzburg, Orff-Schulwerk Merkezi Avusturya ve Orff Schulwerk Eğitim Danışmanlık Merkezi Türkiye’den onaylı “Eğitmen Eğitimi” kursunu Mart 2011 tarihinde başarıyla bitirerek Orff-Schulwerk Eğitmeni olma hakkını kazandı.

2005’ten beri Orff Merkezi müdürlüğü görevini sürdürmektedir.

Feyzullah Coşkun

Feyzullah Coşkun

Feyzullah Coşkun

1962 doğumlu. Gazi Üniversitesi Kırşehir Eğitim Yüksek Okulunu bitirdi. Lisansını Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinde tamamladı.

32 yıldır eğitimci (MEB)olarak görev yapıyor.

20 Yıldır AÇEV de (Anne Çocuk Eğitim Vakfı) Baba Destek Programında Eğitimci, Saha Danışmanı ve Master Eğitimci olarak çalışıyor.

Avrupa TA (Transaksiyonel Analiz) Derneğinden TA 101 ve 202 eğitimleri aldı. Çağdaş Drama Derneğinden ‘Yaratıcı Drama’ veYÖRET’ten  (Yüksek Ögrenimde Rehberliği Tanıtma Ve Rehber Yetiştirme Vakfı) iletişim eğitimleri aldı.

8 YıldırÖRAV’da (Öğretmen Akademisi Vakfı) Kısmi Zamanlı Eğitimci olarak öğretmen eğitimleri veriyor.

Eğitim Sen’de Eğitim Sekreterlikleri ve Şube Başkanlığı görevlerinde bulundu. 12 yıldır sendikalara iletişim eğitimleri veriyor.

Halen İstanbul’da öğretmenlik mesleğini sürdürüyor.

Figen Atalay

Figen Atalay

Figen Atalay

Orta öğrenimini Darüşşafaka Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğrenim gördü. Üniversite 3. sınıfta stajyer olarak başladığı Anadolu Ajansı’nda 5 yıl boyunca muhabir olarak çalıştı. Figen Atalay, 1989 yılının Aralık ayında Eğitim Muhabiri olarak işe başladığı Cumhuriyet Gazetesi’nde, halen hem muhabirlik, hem editörlük yapmaktadır. Bunun yarı sıra Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde haber yazma teknikleri dersi vermektedir.

Filiz Meşeci Giorgetti

Filiz Meşeci Giorgetti

Filiz Meşeci Giorgetti

Yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi (2001), doktorasını Marmara Üniversitesi (2007) Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı’nda tamamladı. 2013 yılında Eğitim Bilimleri – Eğitim Tarihi alanında doçent unvanı aldı. İstanbul Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümünde Eğitim Tarihi; Bilim Tarihi; Türk Eğitim Sistemi; Eğitim, Toplum ve Kültür; Çağdaş Okul Sistemleri dersleri vermektedir. Tarihsel bağlamda eğitim politikaları; pedagojide reform; köy enstitüleri; eğitimin üniforma, sınıf yapıları ve ritüellerle ayrıntılandırılmasının tarihi; öğrencilerin gözünden eğitim ritüelleri üzerine yayınlanmış çalışmaları ve Eğitim Ritüelleri isimli kitabı bulmaktadır. Halen İstanbul Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü öğretim üyesidir ve Haydarpaşa Lisesinin tarihçesini yazmakla meşguldür.

Gamze Bilbay

Gamze Bilbay

Gamze Bilbay

1966 yılında İstanbul’da doğdu, liseyi bitirdikten sonra A.B.D.’nin Los Angeles şehrine yerleşti. Santa Monica College’da Güzel Sanatlar ve CSULA’da Grafik
Tasarımı okudu ve calıştı.
1993 yılında İstanbul’a geri dönüp 2010 yılına kadar hem ajans hem de reklam yapımcılığı platformlarında çalıştı.
2012 yılında oğlu Can doğduktan sonra, onu baskıcı, kıyaslacı, günümüzün dünyasından uzak bir eğitim sistemine terk edemeyeceğini hissederek bu alanda
araştırmalar yapmaya başladı. Bu araştırmalar onu insanın en temel hak ve özgürlüklerine saygı duyduğunu gördüğü Sudbury Eğitim Metoduyla
karşılaştırdı.
Kendisiyle aynı arayışta olan akademisyen dostları ve eşiyle beraber Türkiye’nin ilk Sudbury Okulu’nu İzmir’de kurmak üzere 2017 yılından itibaren çalışmalara
başladı.
Halen, diğer kurucu arkadaşlarıyla beraber, İzmir  Sudbury ilk ve ortaokul girişimi olarak  original Sudbury Valley Okulu dahil olmak üzere, çeşitli ülkelerdeki Sudbury ve Demokratik okulları ziyaret edip araştırarak  ülkemizde doğru temeller üzerine oturtulması için çalışmalarına devam ediyor.
İlknur Kavlak

İlknur Kavlak

İlknur Kavlak

Grafik tasarım alanında çalışmalar yürüten Kavlak, bugüne kadar çok sayıda kitap kapağına da imza atmıştır.

Kavlak, uzun yıllar süreli yayınlarda haber ve analizleri ile yer almış, 2013 yılında Pangea Kültür’de “Medya Dersliği”nin kuruculuğunu yapmış, medya ve mecraların alternatif kullanımları üzerine projelerde yer almıştır.
Alternatif medya tartışmalarına dair mevcut olanın yerine ikame olacak bir medyanın, mevcut olan ile mücadeleyi tariflemeye yeterli olup olmayacağını, ana akım medya ile rekabet etmek değil,
onun yarattığı karanlıkla da hesaplaşmanın öneminin altını çizerek “Ezilenler için tek alternatif kendi medya kanallarını geliştirmektir”
fikriyle direnisteyiz.org sitesinin kuruluşunda yer almıştır.

Yazılarının yanı sıra editörlük ve haber analizleri ile de üretimlerine devam eden Kavlak,
organize ettiği bir çok atölye ve eğitim çalışması ile internet ve sosyal medyada habercilik üzerine
tartışmaların üretim süreci ile bütünleşmesine çaba göstermektedir.

 

Jamila Kalantarova

Jamila Kalantarova

Jamila Kalantarova

Matematikçi bir babanın, ekonomist bir annenin kızı olarak; dahi matematikçilerle çevrili bir ortamda, matematikle iç içe büyü. İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği Bölümünde üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra doktoramı ve doktora sonrası araştırmalarımı Kısmi Diferansiyel Denklemler alanında yaptı. Doktora eğitimi boyunca ve sonrasında toplamda yedi yılı aşkın bir süre üniversitelerde çeşitli matematik dersleri verdi.

Kalantarova, öğrencilik yıllarından itibaren; bir gün hayata geçirmek üzere, alternatif eğitim yaklaşımları kurguladı. Halen, İzmir Sudbury Okulu’nun kuruluşunun ve işleyişinin parçası olma gururunu yaşadığını belirten Kalantarova, fotoğraf çekmeyi, toprakla uğraşmayı, yemek yapmayı seviyor. Akademik araştırmalarıma devam eden Kalantarova motivasyonunu şu sözlerle ifade ediyor: “mutlu, özgüvenli, özgün, çalışkan, sorumluluk sahibi, saygılı, başarılı insanların yetişmesinde, kendilerini keşfetmeleri süreçlerinde rol oynayabilme, onlara ilham  verebilme umudu, inancı ve bilinci içimdeki heyecanı daha da körüklüyor.”

Johannes Köck

Johannes Köck

Johannes Köck

He studied at theDeperatment of German Philology at the University of Vienna, where he got a masterdegree at the Faculty of “German as a Foreignand Second Language”. He used to work at Polytechnical University in Perm, Russiaandwas a  Lecturer at the Universidad Nacional Autónoma de México in Mexiko-City.Since September 2017 he works as DAAD-Lecturer (German Academic Exchange Service) at Masarykova Univerzita in Brno (CzechRepublic).

Lena Merkle Yeşildağ

Lena Merkle Yeşildağ

Almanya’nın Ulm kentinde doğan Lena Merkle, İlk,Orta ve Lise eğitimini Ulm Waldorf Okulunda tamamladı.

Özel Stutgart Üniversitesinde İngilizce Öğretmenliği lisans eğitimini tamamlayan Lena Merkle (2014) ,2017 yılında ise Alman Schwabisch Gmünd Üniversitesinde Yüksek Lisans eğitimini ise Almanca Eğitimi ve Kültürlerarası Gelişim üzerine  tamamladı.

Birçok ülkede eğitim ve sosyal gelişim üzerine çalışmalarda bulunan Lena Merkle 2016 sonlarında Türkiye ye yerleşti.

2018 yılında Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Almanca Öğretmenliği Bölümüne öğretim görevlisi olarak kabul edilen Lena Merkle , Türkiye de Waldorf Eğitimi üzerine birçok seminer ve konferans verdi.

Lena Merkle evli olup Bursa’nın Orhaneli ilçesinde yaşamaktadır.

Mustafa Ruhi Şirin

Mustafa Ruhi Şirin

Mustafa Ruhi Şirin

1955 yılında Trabzon’da doğdu. İletişim alanında yükseköğrenim gördü. 1977’de göreve başladığı TRT’de prodüktör ve yönetici olarak çalıştı. 2011 yılında aynı kurumdan emekliye ayrıldı. Üniversitelerde iletişim, çocuk edebiyatı, çocuk hakları, çocuk ve medeniyet konularında dersler verdi. 1990 yılında Çocuk Vakfı’nı kurdu. Çocuk Hakları, Üstün Yetenekli Çocukların Eğitimi, Çocuk ve Medya, Çocuk Adalet Sistemi, Çocuk ve Anayasa, Okuma Kültürü çalışmalarına öncülük etti. Çocuk edebiyatı yanında çocuk kültürü alanında kitapları yayımlandı. Çocuk Hakları ve Çocuk Edebiyatına katkıları nedeniyle Kırklareli Üniversitesi tarafından Fahri Doktora unvanı verildi (2012).

Nil Delahaye

Nil Delahaye

Nil Delahaye

Göç alanında çalışıp çeşitli alanlarda gönüllülük yaptıktan sonra, kendine, capoeira tutkusuyla hassas gruplarla çalışma hakkında edindiği becerilerini birleştirmeyi amaç edindi. Yerinden edilmiş çocuklar ve daha sonra kadınların spesifik ihtiyaçlarını odak merkezine alan programlar geliştirmeye başladı. 2015’te tam da bu alanda çalışan koca bir aktivist ve sosyal çalışmacı dünyasının varlığını keşfetti. Bu sayede fikrini Türkiye’ye taşımak için ilham aldı. Nil INALCO’da Türkoloji ve Hausa lisansları aldı, Rouen üniversitesinde dil didaktiği lisansüstü ve Bilgi Üniversitesinde kültür yönetimi masteri yaptı. BoMoVu’nun kurucusu, proje yazarı ve ağ geliştiricisi olarak çalışıyor.

Nurtaç Perazzo

Nurtaç Perazzo

Diplom Pädagogu, Waldorf Pedagogu ve System Terapisti. İstanbul doğumlu eğitimini Almanyada tamamladı. Berlin de Üniversiteye gitti ve Waldorf-erken çocukluk  dönemi eğitimini aldı.  Uzun seneler Waldorf Pädagogu olarak çalıştı ve Berlin’de bir Waldorf yuvasi kurdu ve yönetti.

2009 dan beri Methodik/ Didaktik doçenti ve mentor olarak Eğitim Sanatı Dostları Derneği Istanbul- Waldorf-seminerinde gönüllü olarak calisiyor. Berlin’de Waldorf yüksek meslek okulunda serbest doçent olarak ders veriyor ( Freien Fachschule für Sozialwesen Berlin). Ögretmenliğinin yaninda, kendi muayenehanesinde aile, çift, birey terapisti ve eğitim koç’u olarak çalışıyor.

Ömer Özkan

Ömer Özkan

Ömer Özkan

Datça’lı ilkokul öğretmeni baba ile ev hanımı Marmaris’li terzi anneden 18 Mart 1972’de Marmaris, Muğla’da doğdu. İlk ve orta eğitimini doğduğu Marmaris’te tamamladı.
Yazın denizde balık avlayarak kışın da ormanda mantar toplayarak büyüdü. İlkokulda atletizm takımı ortaokulda voleybol takımı lisede futbol takımında oynadı.
Hemen hemen tüm dersleri severek öğrendi.

Üniversite sınavında kazandığı Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü okumak için geldiği Ankara’da 8 yıl yaşadı.

Her ne kadar her fırsatta Marmaris’e kaçsada 8 yıldan fazla kalmadı Ankara’da ve askerlik için geldiği İstanbul’da eşine ve çocukları İlke ve İdil’e kavuştu.

Eşi Evren ile çok gezdiler, Mısır’da başlayan dünya gezileri 50 ülkeye ulaştı. Tayland, Avusturya, Arjantin, Hırvatistan, İtalya, Tunus, Almanya, Arjantin, Lübnan, Fransa, İsrail ve diğerleri.

Servas’ta barış ve kültür faaliyetleri için çalışırken dünyaya kızları İlke ve İdil geldi.

2 yıl süren Waldorf Eğitmen eğitimini 2011 yılında tamamladı. Aynı yıl Waldorf yuva girişimi velilerle ve sevgili Ulla ile birlikte başlattı.
Kuzguncuk’taki Anaokulu çocukları büyüdü ve 2017 Eylül ayında Beykoz’da Waldorf İlkokul girişimi başladı.
​Waldorf ​Okulları kurmak için Nisan Eğitim Kooperatifi kuruldu ve Başkanlığını halen yürütüyor.

Ömer Özkan, Kuzguncuk, Büyükada, Beykoz, Beşiktaş, Waldorf yuva girişimlerinde eğitim gönüllüsü oldu.

Köy Okulları Değişim Ağı Derneğinde Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı.

​Waldorf girişimlerinde eğitim gönüllüsü olarak çalışmaya devam ediyor.​

Osman Çağrı Şahin

Osman Çağrı Şahin

Osman Çağrı Şahin

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlarda çeşitli görevlerde bulunmuştur. Osman Çağrı Şahin, sivil toplum kuruluşlarında eğitim koordinatörlüğü görevini yürütmüş, var olan eğitim sisteminin alternatifini yaratmak için çeşitli gazete, dergilerde ve internet sitelerinde yazmış, yazmakla kalmayıp yazdıklarını uygulamaya dökmüştür. Türkiye’nin bir çok ilinde anne baba, öğretmen ve çocuk eğitimleri yapmıştır. Şahin, yerel yönetimlere ve özel eğitim kurumlarına danışmanlık yapmaktadır. Eğitimdeki değişim hayalini hali hazırda yürüttüğü Bir Sınıf Değişir internet sitesi üzerinden yaptığı paylaşımlarla devam ettirmektedir.

www.birsinifdegisir.com

Pervin Kaplan

Pervin Kaplan

Pervin Kaplan

Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunu.

İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Bölümü yüksek lisans öğrencisi.

Hürriyet Vakfı Erol Simavi Özel İletişim ve Eğitim Merkezi’nde “Gazetecilik” eğitimi aldı. Gazeteciliğe 1992 yılında uluslararası haber ajansı olan Anadolu Ajansı’nda (AA) başladı. Sırası ile Radikal, Referans, Sabah gazetelerinde çevre ve eğitim haberleri yazdı. 2009 yılında yayın hayatına başlayan Habertürk Gazetesi’nde kuruluşundan bu yana eğitim editörü ve yazarı olarak çalışıyor, eğitim sayfalarını hazırlıyor.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) eğitim ve çevre haberlerinde yılın gazetecisi (1998) ödülünü aldı.

www.pervinkaplan.com adıyla eğitim haberlerinin yer aldığı blogu var.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi ve International Women’s Forum (IWF) Türkiye kurucu üyesi.

Prof. Dr. İnci Dirim 

Prof. Dr. İnci Dirim 

Prof. Dr. İnci Dirim

Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdikten sonra, Almanya‘da Bremen Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı ve Dil Bilimi Bölümleri’nden mezun oldu. Almanya’da Hamburg Üniversitesi’nin Eğitim Bölümü’nde doktorasını bitirdi. Bir kaç yıl çeşitli üniversitelerde araştırma görevlisi olarak çalıştıktan sonra Hannover ve Hamburg Üniversiteleri’nin Eḡitim Bölümleri’nde profesör olarak çalıştı.  2010 yılından bu yana Avusturya’da Viyana Üniversitesi’nin Filoloji ve Kültür Bilimleri Fakültesi’nde İkinci Dil Olarak Almanca alanında profesör olarak görev yapmaktadır.

Prof. Dr. Paul Mecheril

Prof. Dr. Paul Mecheril

Prof. Dr. Paul Mecheril

Eğitimini Psikoloji, Eğitim ve Felsefe alanlarında tamamladıktan sonra, Münster, Bielefeld ve İnnsbruck kentlerinde Psikoloji ve Eğitim Bilimleri bölümlerinde Göç ve Eğitim, Kültürlerarası Öğrenme ve Toplumsal Değişme alanlarında uzun yıllar çalıştı. 2011 yılından beri Oldenburg Carl von Ossietzky Üniversitesi Pedagoji Enstitüsü’nde Göç ve Eğitim bölümünde Prof. Dr. olarak görev yapmakta ve Oldenburg Göç, Eğitim ve Kültürel Çalışmalar Merkezi Direktörlüğünü yürütmektedir. Prof. Dr. Paul Mecheril’in ırkçılık ve ‘çoklu aidiyet” üzerine yürüttüğü akademik çalışmaları Almanya’da modern göçmen eğitimini şekillendirmiştir. Özellikle ‘Göçmen Eğitimine Giriş (Einführung in die Migrationspädagogik) kitabı Alman göçmen eğitimi alanında öncü ve temel bir eser olarak önem taşımaktadır.

Şeyda Günday

Şeyda Günday

Şeyda Günday

1986 da Tokat’da doğdu. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Bilişim Teknolojileri Öğretmenliği bölümünü bitirdikten sonra İstanbul’a yerleşti. Eğitim emekçisi olarak çalışmaktadır. 2009 yılından bu yana Mayısta Yaşam Kooperatifi’nin şubelerinde gönüllü olarak eğitim için dayanışma faaliyetinde yer almaktadır.
Sümeyye Ceylan 

Sümeyye Ceylan 

Sümeyye Ceylan

1984 yılında İstanbul’da doğdu. Bilim merakı ile dolu çocukluk dönemi geçirdi.
Lise eğitimin ardından, Viyana Üniversite’si Matematik bölümünde lisans ve yüksek lisans
eğitimlerini tamamladı. Viyana’da bulunduğu süre zarfında, ikinci yüksek lisansını İslam Din
Pedagojisi alanında yaptı. Bu sırada Kuffner Gözlem Evi’nde astronomi eğitimleri aldı.
2012 senesinde eşi ve bir çocuğu ile birlikte Türkiye’ye dönüş yaptı. Türkiye’de eğitim
alınında gördüğü sorunlar üzerine, bir sosyal girişim projesi olarak Usturlab Atölye’yi kurdu.
Sümeyye Ceylan İngilizce ve Almanca dillerini ileri seviyede konuşabilmektedir.
Halen İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nde Felsefe Bölümü’nde, Matematiksel Mantık
alanında doktora çalışmasını sürdürmektedir. Çocuklara bilimi sevdirmek için çalışmalarına
devam eden Sümeyye Ceylan, evli iki çocuk annesidir.
Tuğba Harmankaya

Tuğba Harmankaya

Tuğba Harmankaya

1986 Yılında İzmir’de doğan Tuğba Harmankaya, Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümü mezunudur. Yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Sınıf Öğretmenliği ile yapan Harmankaya doktorasına devam etmektedir.

Çeşitli il ve ilköğretim okullarında sınıf öğretmenliği yapmış olan Harmankaya, Özellikle Kız Çocuklarının Eğitimi Projesi, Disleksi, Çokdillilik ve Dil Öğrenimi, Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projelerinde yer almıştır.

Harmankaya halen Muş’ta bulunan Nadaslı İlkokulunda okul müdürü olarak görev yapmaktadır.

Umay Aktaş Salman

Umay Aktaş Salman

Umay Aktaş Salman

1980 yılında İstanbul’da doğdu. 2003’te İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. 11 yıl boyunca Radikal gazetesinde eğitim muhabiri olarak çalıştı. Eğitim, kadın ve çocuk haklarıyla ilgili pek çok habere imza attı. Çeşitli kurumların verdiği ödülleri bulunan Aktaş, 2014’te Al JazeeraTurk kadrosuna katıldı.

Yasin Sancak

Yasin Sancak

Yasin Sancak

2003 yılında İstanbul’da bilişim teknolojileri öğretmenliğine başladı ve aynı yıl Summerhill okulu ile tanıştı. 2005 yılında İstanbul’da gerçekleşen 1. Alternatif Eğitim Sempozyumu sonrasında bu alanda çalışmalar yapan ve Alternatif Eğitim Derneği’ni kuran ekibin içinde bulundu.

2007 yılında İzmir’de yerleşti ve 2012 yılından bu yana İzmir’de başlayan BBOM hareketinde aktif olarak görev almakta.

Tuğçe Özdemir

Tuğçe Özdemir

Tuğçe Özdemir

Üyesi olduğu Karakutu Derneği’nde ve Cins Adımlar’da hafıza yürüyüşleri kapsamında araştırmalar ve hikaye anlatıcılığı yapıyor. Koç Üniversitesi Sosyoloji bölümü eğitim asistanı ve yüksek lisans öğrencisi. Lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji bölümünde tamamladı. Eğitim sosyolojisi ve sınıfsal eşitsizlikler üzerine çalışıyor.

Onur Eylül Kara

Onur Eylül Kara

Onur Eylül Kara

1985’te Zonguldak’ta doğdu. 2003’te ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi’de lisans eğitimine başladı. Aynı okul ve bölümde doktorasını, Minör Siyaset üzerine yazdığı teziyle 2018 yılında tamamladı. Siyaset kuramı, felsefe ve edebiyat alanında çeşitli makaleler, çeviri ve denemeler yayınladı. 2015 yılında kuruculuğunu yaptığı ve eğitime alternatif yöntem ve usullerin geliştirilmeye çalışıldığı Şimdilik Bilim, Sanat ve Felsefe Derneği’nde gönüllü olarak çalışıyor.

Muzaffer Çevrim

Muzaffer Çevrim

Muzaffer Çevrim

(Hukukçu-Eğitimci/1986-İDİL)

2008 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Şırnak, Mardin ve Gaziantep’te Milli Eğitim Bakanlığı personeli olarak 9 yıl öğretmenlik yapmıştır. Alternatif eğitim çalışmaları kapsamında Çocuk Felsefesi üzerine modüller hazırlayıp uygulamalar gerçekleştirmiştir. Bir Sınıf Değişir İnsiyatifi ve Ada Eğitim Sanat Kültür Araştırma ve Tasarım Derneği’nin kurucuları arasında yer almıştır. Alternatif Eğitim çalışmalarını hali hazırda icra ettiği avukatlık mesleği ile sürdürmektedir.

Melike Kara

Melike Kara

Melike Kara

1992’de Zonguldak’ta doğdu, 2004’te Ankara’ya göçtü. Matematik ve fizik derslerinde başarılı olduğu için mühendis olması gerektiğini düşündü, ODTÜ Çevre Mühendisliği’ni bitirdi, ama sevmedi. Kuş gözlemeyi, şarkı söylemeyi, çocuklarla çalışmayı sevdi. 2015’ten beri, kurucusu olduğu Şimdilik Bilim, Sanat ve Felsefe Derneği’nde sevdiği şeyi yapıyor.

Kemal İnal

Kemal İnal

Kemal İnal

1964 yılında İzmir’de doğdu. Ege Üniversitesinde Sosyoloji Lisansının arından ODTÜ’de sosyoloji yüksek lisansı ve Ankara Üniversitesi’nde eğitim sosyolojisi alanında doktora yaptı. Evrensel ve BirGün gazetelerinde eğitim üzerine köşe yazarlığı yaptı. 2001 yılında üniversiteden istifa edip 3 yıl Fransa’da yaşadı. Ankara, Abant ve Gazi üniversitelerinde çalıştı; 1 Eylül 2016’da KHK ile görevinden ihraç edildi. Zil ve Teneffüs ile Eleştirel Pedagoji dergilerini çıkarıp yönetti. Halen Alternatif Eğitim dergisinin editörlüğünü yürütmektedir. Sosyoloji, pedagoji, medya ve antropoloji alanında çok sayıda makale, kitap ve çevirisi vardır.
(inalkemal@gmail.com)

Prof. Dr. Ali Baykal

Prof. Dr. Ali Baykal

Prof. Dr. Ali Baykal

Ali Baykal 1945 yılında Konya’da doğdu; 1964’te Haydarpaşa Lisesinden mezun oldu. 1970’de Ortadoğu Teknik Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi’nden Fizik Lisans ve öğretmenlik sertifikası; Hacettepe Üniversitesi Eğitim Bölümü’nden 1973’te “Bilim Uzmanlığı” ve 1980 yılında da “Doktora” dereceleri aldı. TED Ankara Koleji’nde 5 ay Matematik Öğretmeni, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Bölümünde üç yıl asistan olarak çalıştı. 1974’te Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Bölümü’nün kuruluşunda görev aldı. 1982-1998 yılları arasında Fen Bilimleri Eğitimi Bölümünde bölüm başkanı olarak görevlendirildi. İki kez üniversite senatosuna seçildi. Program Geliştirme, Özel Öğretim Yöntemleri, Ölçme ve Değerlendirme, Araştırma Yöntemleri, Vardamlı İstatistik, Bilgisayar Destekli Eğitim dersleri verdi. Eğitim Fakültelerindeki il Bilgisayar Laboratuvarını kurdu. Eğitimde Bilgisayar Uygulamaları derslerinin Türkiye’deki ilk örneklerini oluşturdu ve yürüttü. 1998’de de Bilgisayar Öğretmenliği ve Eğitim Teknolojisi Bölümünün kurulmasına öncülük yaptı. 1998 yılında emekli olarak 2002’ye kadar Terakki Vakfı Okulları Genel Müdürlüğü görevini yürüttü. Bu süre içinde de Boğaziçi Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi’nde ders vermeye devam etti. 2002 yılı sonunda Boğaziçi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi’ne döndü ve 2005 yılında Fakülte Dekanlığına seçildi. 2006-2010 yılları arasında UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulu’nda yer aldı. Ali Baykal araştırma ve makalelerinin çoğunu ulusal dergilerde ve kitaplarda yayınladı. Uluslararası kongrelerde onlarca bildiri sundu. 150’den fazla “genel yetenek” ve “genel kültür” testi ile bir kişilik testi özel kuruluşların personel seçimlerinde kullanıldı. Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Dergisi editörlüğü yaptı. 2 Mayıs 2013’ten bu yana Bahçeşehir Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Fakültesinde öğretim üyesidir. Araştırma ve ilgi alanı “eğitsel tasarım ve değerlendirme” başlığıyla özetlenebilir. Yakınsak ve ıraksak yetilerin eğitim yoluyla geliştirilmesi, ölçülmesi başlıca ilgi ve çalışma konularıdır. Eğitim tasarımlarında sistem yaklaşımına kavramsal bir çerçeve getirmiştir. Meslek düsturu özgür eğitim ve adaletli değerlendirmedir.

Prof. Dr. Adnan Gümüş

Prof. Dr. Adnan Gümüş

Prof. Dr. Adnan Gümüş

Ziraat Teknisyeni, Sosyolog, Eğitimci. Düzce doğumlu olup ilkokulu (1975) ve ortaokulu (1978) Düzce’de, liseyi Bursa Tarım Meslek Lisesinde (1982), sosyoloji lisansını A.Ü. DTCF’de (1986), yüksek lisansını Çukurova Üniversitesinde (1989), doktorasını Viyana Üniversitesinde (1995) tamamlamış, 1999’da doçent olmuş, 2005’te profesörlüğe atanmıştır. Kısa bir sure Sivas-Gürün’de Felsefe Grubu Öğretmenliği yapmış olup 1987’den beri Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü Felsefe Grubu Eğitimi Anabilim Dalında çalışmaktadır.
Çalışma arkadaşlarıyla birlikte “Din Milliyetçilik ve Otoriteryenizm” (1999), “Sıkıştırılmış Okullar” (2004), “İnşaat Mühendisleri” (2008), “Üniversitelerde Bologna Süreci Ne Getiriyor?” (2011) gibi biri Rusça 8 kitabı; Almancadan 2 çeviri kitabı; dokuzu Almanca, biri İngilizce 80’den fazla kitap bölümü, makale veya bildirisi; kırsal yapı, çevre sorunları, göç, sığınma ve bütünleşme süreçleri, ilköğretim, ortaöğretim ve üniversite üzerine çeşitli rapor ve Türkiye taramaları bulunmaktadır.

ÖES-Öğretim Elemanları Adana Şubesi ve Adana Sokak Çocukları Derneği kurucu üyeliğinde bulunmuştur. Biri yerel biri ulusal televizyon olmak üzere 7 yıl değerlendirme programları da yapmış olup 2012 yılından bu yana ulusal düzeyde bir gazetede haftalık köşe yazmaktadır.

ATÖLYE YÜRÜTÜCÜLERİ

Birgül Taştan Meriç

Birgül Taştan Meriç

Birgül Taştan Meriç

1971 Erzincan doğumlu. İşletme mezunu. Şimdi ise Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişiminde
okuyor. 2009 yılında Eğitim Sanatı Dostları Derneği’ nin
kurucularından olup, 2009 yılından beri Waldorf Pedagojisi Eğitmen Eğitim seminer organizasyonu ve
yönetimde yer aldı ve halen dernek yönetim kurulunda; seminer, mentör ve finansal yönetimi
çalışmalarına devam ediyor. Waldorf Pedagojisi’nde erken Çocukluk Eğitmen Eğitimi ve
Öğretmen Eğitimi seminerlerine katıldı.
2017 yılında 4-6 yaş Suriye’li mülteci çocuklarla çalıştı. Heybeliada’da hafta da iki gün çocuk oyun atölyesi nde
gönüllü olarak anne babalar ile çalışmalarını sürdürüyor.

Gülsüm Duman

Gülsüm Duman

Gülsüm Duman

1972 Bergama doğumlu.  Atatürk Üniversitesi Erzincan Eğitim Fakültesi mezunu. 1995 yılında Giresun Hisarcık Köyü ilkokulunda ilk göreve başladı. Bostancı Leman  Kaya İlkokulu sınıf öğretmeni. Eğitim Sanatı Dostları Derneği ‘nin düzenlediği 2015  -2017’ de Waldorf Erken Çocukluk Eğitmen Eğitim Seminerine katıldı ve 2016-2018 Waldorf Öğretmen Eğitimi Seminerlerine devam ediyor. Eğitim Sanatı Dostları Derneği’nin yönetim kurulu üyesi. Ayrıca Waldorf Pedagojisi sınıf öğretmenliği uygulama çalışmaları yapmaktadır.

Hatice Gökbaraz

Hatice Gökbaraz

Hatice Gökbaraz

22.09.1988 de Denizli’de küçük bir kasabada doğdu. İlk ve orta öğrenimi kasaba da tamamladı. Liseyi Denizli Anadolu Öğretmen Lisesinde ve üniversiteyi İstanbul’da,  Boğaziçi Üniversitesi’nde okul öncesi öğretmenliğini bitirdi. Üniversite yıllarında çeşitli özel ve devlet okullarında staj yaptı. Eğitim Sanatı Dostları Derneği ‘nin düzenlediği 2015  -2017’ de Waldorf  Pedagojisi Erken Çocukluk Eğitmen Seminerine katıldı . Waldorf Pedagoji’sinden  esinlenen Nisan imece’de bir yıl oyun grubu yaptı  ve 2015 ten beri yuva eğitmeni olarak devam etmektedir.

İlkay Nişancı

İlkay Nişancı

İlkay Nişancı

1983 yılında Konya’da doğdu.

Ortaokul yıllarında davul, üniversite yıllarında perküsyon çalmaya başladı.

2010 yılında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Ana Bilim Dalı kontrbas ana dalında lisansını tamamladı. 2010 yılından bu yana yurt içi ve yurt dışında olmak üzere birçok Orff-Schulwerk eğitimine katıldı.

2013-2015 yılları arasında gerçekleştirilen Orff-Schulwerk Elementer Müzik Ve Hareket Eğitimi Seviye Geliştirme Kursları’ndaki eğitimini tamamladı. Orff-Schulwerk Forum Salzburg üyesi olan Orff-Schulwerk Eğitim Danışmanlık Merkezi Türkiye’den onaylı “Eğitmen Eğitimi” kursunu Eylül 2016 tarihinde başarıyla bitirerek ‘Orff-Schulwerk Eğitmeni’ olma hakkını kazandı.

Latin Amerika ve Afrika müzik ve ritimleri üzerine çalışmalar yaptı. Farklı geleneksel, perküsif ve efektif çalgılarla gerekleştirdiği çalışmalara devam etmektedir.

2010 yılından bu yana okul öncesi, ilk ve orta öğretim, lisans seviyesinde farklı yaş grubundan öğrenciler ve farklı meslek gruplarından yetişkinlerle Orff-Schulwerk ve Perküsyon çalışmaları yapmaktadır.

Türkiye’de öğretmenlerin gelişimi için çalışan “ÖRAV” (Öğretmen Akademisi Vakfı), toplumsal sorumluluk projeleri üreten ve gönüllü gençlerle çalışan “TOG” (Toplum Gönüllüleri Vakfı) gibi kuruluşlarda eğitmen olarak görev almaktadır.

2016 yılında eğitim sitesi EğitimPedia’da Pedagoji, Müzik Eğitimi, Orff-Schulwerk Pedagojisi ve Haftanın Kitabı gibi başlık ve bölümlerde yazıları yayınlanmaya başlayan eğitmen aynı zamanda Fide Okulları’nda Orff-Schulwerk yaklaşımı ile ‘Müzik ve Hareket Eğitimi’ vermektedir.

http://www.ilkaynisanci.com/

 

Lerna Babikyan

Lerna Babikyan

Lerna Babikyan

Dansçı-Pedagog

Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesinden Pedagojik Formasyon Sertifikası ile mezuniyeti sonrasında Yıldız Teknik Üniversitesi Modern Dans bölümüne girmiş ve buradan 2005 yılında birincilik derecesi ile mezun olmuştur. 2003 yılından bugüne dek pek çok yerel, ulusal, uluslararası çağdaş dans festivalinde dansçı ve koreograf olarak yer almanın yanında 1997 yılından başladığı dans eğitmenliği kariyerini pek çok özel ve devlet okulu, özel kurum ve dernekte sayısız çocuk ve yetişkinle çalışarak devem ettirmektedir. 2015 yılında başlattığı Yaratıcı Dans Eğitmen Eğitimi Atölyesinin kurucu ve temel yürütücüsü olarak dans ve öğrenme arasındaki ilişikiyi farklı branşlardan öğretmenler ve ilgili katılımcılara uygulamalı olarak aktarmakta, ülkemizde dans pedagojisi alanının sanat ve pedagojinin temel etik prensipleri doğrultusunda anlaşılması için çalışmaktadır. Eğitmen ve dans sanatçısı kimliği ile ders, atölye ve performanslarını İstanbul ve Berlin başta olmak üzere yeryüzünde farklı ülke ve şehirlerde gerçekleştirmeye devam etmektedir.

Mete Akoğuz

Mete Akoğuz

Mete Akoğuz

1960 yılında doğan Akoğuz, Öğrenim hayatını Ankara’da sürdürmüş ve Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinden mezun olmuştur. Rehber Öğretmenliğe Hakkari’de başlamış, Malatya rehberlik Araştırma Merkezindeki görevinin ardından Ankara’da çeşitli okullarda çalışmıştır. Daha sonra İstanbul’a yerleşmiş bir süre TED İstanbul Koleji ve MEF okullarında yöneticilik yapmıştır. Rehber öğretmenken emekli olmuştur.

Mete Akoğuz, çalışma hayatı içinde fotoğraf alanında yurt içi ve yurt dışı sergiler açmış, birçok ödül kazanmıştır. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitülerinde 2 ayrı yüksek lisans yapmıştır. “Fotoğraf ve Sanat Eğitimi” ve “İletişim becerileri ve Yaratıcı Drama” konularında yüksek lisans tezlerini hazırlamıştır. İş hayatı sürecinde yurtiçi ve yurt dışında gerçekleştirilen eğitimlerde katılımcı olarak da yer alan Akoğuz, Çağdaş Drama Derneği İstanbul Şubesinin kuruluşunda bulunmuş ve 1996 – 2004 yılları arasında başkanlığını yapmıştır. Bu süreçte yaratıcı drama konusunda yoğunlaşarak birçok eğitici yetiştirmiş ve İstanbul’da yaratıcı dramanın temellerini atmıştır. 2012 yılından beri Ayla Algan’ın sanat yönetmenliğinde İstanbul Drama sanat Akademisi MEB onaylı Yaratıcı Drama Eğitmenliği programını yürütmektedir. Final Kültür tarafından Yaratıcı Drama Etkinlikleri kitabı (2011- 4. Baskı 2016) yayınlanmıştır.

Sedef Kermen

Sedef Kermen

Sedef Kermen

Lisans öğrenimini Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Tiyatro Dekor ve Kostüm Bölümünde tamamladı. Sanat ve Oyun İlişkilerini inceleyen teziyle yüksek lisansını bitirdi.

TRT İstanbul Televizyonu’nun farklı çocuk programlarında grafiker ve sanat yönetmeni olarak çalıştı. 2008 yılından beri çeşitli tiyatrolar için dekor, kostüm, kukla, aksesuar tasarım ve uygulamaları yaptı.

İstanbul Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Psikiyatri Anabilim Dalı’nda, Sanat Terapileri Eğitimini tamamladı, aynı hastanende, çeşitli sanat terapisi gruplarında görev aldı.

Halen kendi atölyesinde yetişkinlerle ve çocuklarla atölye çalışmalarına devam etmekte, deneysel sanat terapisi programları yürütmekte ve Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesinde öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır.

Şule Şenol

Şule Şenol

Şule Şenol

Oyun, oyuncak tasarımcısı, eğitmeni  ve danışmanı.

1963 İstanbul doğumlu Şenol, 1982 de Avusturya Lisesi’nin Ticaret bölümünü ardından Viyana Ekonomi Üniversitesi Turizm bölümünü bitirdi. Viyana’da önce lojistik, 1988’den itibaren de sosyal  danışmanlık, yabancılarla ilgili “Yabancı vatan” programının hazırlığını, dernek bünyesinde Almanca öğretmenliği de yapan Şenol, 1996’da Halle’de/(Eski Doğu Almanya) kızının 1. ve 2.  Sınıfa Montessori ilkokuluna gitmesi ve 2003 yılında bir ay süreliğine küçük kızının  Dortmund’da Waldorf yuvasına gitmesiyle alternatif eğitim metotları ile tanışarak araştırmaya başladı. 2003 yılında yaşadığı mahalle Kavacık’da bir veli inisyatifi oyunevi kurdu.  2005 yılında Oyun, Sanat ve Zanaat  Derneği ve 2006 yılında Alternatif Eğitim Derneği’nin kurucuları arasında yer alan Şenol, 2003’den  beri  tahta oyuncak, oyun ve temas alanları ve eğitim üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.

2005 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde AB destekli  Ahşap Oyuncak Tasarım, Yapım Eğitim Programı’nı geliştirip eğitmenlik yaptan Şenol, 2 eğitim kitabı yayınlamıştır.  2008’de Gel Oyna’yı kuran Şenol,  2011’den beri ayrıca T-istasyonu adını verdiği bir etkileşim, eğitim modelini geliştirip uygularken, interaktif sesli kitap hazırlamıştır. Alternatif Eğitim Dergisi’nin yayın kurulunda yer alan ve yazıları da bulunan Şenol, derginin Kış 2017 sayısının dosya editörlüğünü yapmıştır. Şenol, biri 28 yaşında diğeri 18 yaşında 2 kız annesidir.

https://www.sulesenol.com/

Tuğba Kocaefe

Tuğba Kocaefe

Tuğba Kocaefe

Lisans öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Ebeveyn-çocuk ilişkilerini inceleyen teziyle İstanbul Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı’ndan mezun oldu.

Birçok özel psikoterapi merkezlerinin yanı sıra Beyoğlu Belediyesi bünyesinde çocuk, aile ve yetişkinlere psikoterapi ve psikolojik danışmanlık ve aynı zamanda eğitim hizmetleri verdi.

İstanbul Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Psikiyatri Anabilim Dalı’nda, çeşitli sanat terapisi gruplarında görev aldı. 

Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı bünyesinde Çocuklarla Sanat Terapisi Atölyesi gerçekleştirdi.

Halen kendi ofisinde yetişkinlerle bireysel psikoterapi görüşmelerine, çocuklar ve ailelerine psikolojik danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

Uzm. Duygunur Şahin Arslan

Uzm. Duygunur Şahin Arslan

Uzm. Duygunur Şahin Arslan
Üstün Zekalılar/ Yetenekliler Eğitmeni/ Yaratıcı Drama Lideri
Duygunur Şahin Arslan 1983’te Kastamonu’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Üstün Zekâlılar Öğretmenliğinde Lisans, Yeditepe Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Denetimi programında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Tezini, Yaratıcı Drama ile Yaratıcı Düşünme Öğretimi-Torrance Yaratıcı Düşünme Drama Liderliği konusunda yazdı. Eyüboğlu Eğitim Kurumlarında 2007’den bu yana temeli yaratıcı düşünme becerilerini geliştirme olan “Yaratıcılık Dersi” çalışmalarını yürütmektedir. “Yaratıcılığını Özgür Bırak, Yaratıcı Drama Yöntemiyle Yaratıcı Düşünme Öğretimi, Gelecek Odaklı Problem Çözme (FPSPI), Destination Imagination ve Yaratıcılık, Hayal Gücünüze Dokunun, Üstün Yetenekli Çocuklar” verdiği eğitim ve sunumlar arasındadır. Özel Okullar Derneği tarafından düzenlenen Eğitimde Öngörüler-Future Prospects ın Educaton XVI. Geleneksel Eğitim Sempozyumu’nda 21.yy Becerileri Arasında Yaratıclığın Yeri:Geleceği Okumak adlı çalıştayı ve 4.İstanbul Çocuk ve Gençlik Bieanali’nde çocuklar ve yetişkinliklerle atölye programı çalışmalarından bir kaçıdır.

Dünyanın en büyük yaratıcılık organizasyonu Destination Imagination Ulusal ve Dünya Finallerinde (ABD’de) bilim, sanat, doğaçlama, sosyal sorumluluk kategorilerinde başarılar elde etmiş, 2013 Dünya Finallerinde “Anlık Yaratıcı Düşünme” kategorisinde Dünya Birinciliği ile Türkiye’ ye dönmüştür. Kendisini hayat boyu öğrenen bir öğrenci olarak tanımlamaktadır.

Türkan Noğay

Türkan Noğay

Türkan Noğay

Tıp doktoru, Biyokimya uzmanı, Psikodramatist, Yazar.

Uzun yıllar kamuda çalıştı.

Masalyazarlık gerçekliği  psikodrama temelli çocuk grupları ile çalışmak ise özlemidir.  Masalların güzelliğine ve gücüne inancı sonsuzdur.

Kitapları:

Az Gittim Uz Gittim, Kuş Bolerosu ArkeoPera_Arkeoloji ve Sanat Yayınları

2016

Masal Dünyası, Gökkuşağı Altında Yolculuk

Mozaik_Arkeoloji ve Sanat Yayınları, 2015

Gerçekten Masallar Cinius Yayınları, 2013

Revolution Slider Error: Slider with alias not found.

Maybe you mean: 'smpy' or 'atolye' or 'atolyelers' or 'manset'