Orff-Schulwerk – Elementer Müzik ve Hareket Eğitimi

KATILIMCI KONTENJANI: 12

Yöneten:

İlkay Nişancı

İlkay Nişancı

İlkay Nişancı

1983 yılında Konya’da doğdu.

Ortaokul yıllarında davul, üniversite yıllarında perküsyon çalmaya başladı.

2010 yılında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Ana Bilim Dalı kontrbas ana dalında lisansını tamamladı. 2010 yılından bu yana yurt içi ve yurt dışında olmak üzere birçok Orff-Schulwerk eğitimine katıldı.

2013-2015 yılları arasında gerçekleştirilen Orff-Schulwerk Elementer Müzik Ve Hareket Eğitimi Seviye Geliştirme Kursları’ndaki eğitimini tamamladı. Orff-Schulwerk Forum Salzburg üyesi olan Orff-Schulwerk Eğitim Danışmanlık Merkezi Türkiye’den onaylı “Eğitmen Eğitimi” kursunu Eylül 2016 tarihinde başarıyla bitirerek ‘Orff-Schulwerk Eğitmeni’ olma hakkını kazandı.

Latin Amerika ve Afrika müzik ve ritimleri üzerine çalışmalar yaptı. Farklı geleneksel, perküsif ve efektif çalgılarla gerekleştirdiği çalışmalara devam etmektedir.

2010 yılından bu yana okul öncesi, ilk ve orta öğretim, lisans seviyesinde farklı yaş grubundan öğrenciler ve farklı meslek gruplarından yetişkinlerle Orff-Schulwerk ve Perküsyon çalışmaları yapmaktadır.

Türkiye’de öğretmenlerin gelişimi için çalışan “ÖRAV” (Öğretmen Akademisi Vakfı), toplumsal sorumluluk projeleri üreten ve gönüllü gençlerle çalışan “TOG” (Toplum Gönüllüleri Vakfı) gibi kuruluşlarda eğitmen olarak görev almaktadır.

2016 yılında eğitim sitesi EğitimPedia’da Pedagoji, Müzik Eğitimi, Orff-Schulwerk Pedagojisi ve Haftanın Kitabı gibi başlık ve bölümlerde yazıları yayınlanmaya başlayan eğitmen aynı zamanda Fide Okulları’nda Orff-Schulwerk yaklaşımı ile ‘Müzik ve Hareket Eğitimi’ vermektedir.

http://www.ilkaynisanci.com/

 

Orff-Schulwerk Nedir?

Müziği, öğrencinin öğretmeniyle beraber deneyimleyerek öğrendiği bir pedagojidir. Orff-Schulwerk, ritimden beslenen müzik, hareket ve dil birlikteliğini kullanır. Birey bu alanları kullanırken kazandığı beden farkındalığı (ısınma ve ön hazırlık çalışmaları) sayesinde sınırlarını bilecek ve bu sınırların ötesine geçerek becerilerini geliştirmeye çalışacaktır. Bu bir süreçtir ve süreç boyunca çocuk (insan) keşfedecek, kendini oluşturacak, edindiği becerilerini kullanacak ve kendini ortaya koyacaktır. Orff-Schulwerk yaklaşımının ilgilendiği de işte bu süreçtir ve bireyin bu süreç içinde ne kadar aktif olabileceğini sorgular.
– Neden Müzik Ve Hareket Eğitimi?
– Neden metot ya da yöntem değil de yaklaşım?
– Neden sonuç değil de süreç?
– Neden sadece müzik değil de dil ve hareket/dans da var? – Neden ritim temelli?

KATILIMCI PROFİLİ

Müzik Öğretmenleri
Okul Öncesi Öğretmenleri
Sınıf Öğretmenleri
İngilizce Öğretmenleri
Branş Öğretmenleri

KATILIMCIYA NOTLAR

Çalışma sırasında rahat giysi ve dışarıda kullanılmamış yumuşak ayakkabı (dans patiği, çok kalın çorap vb.) gereklidir!
Galoş kullanılmayacaktır.

ÖN KAYIT BAŞVURU FORMU

* Lütfen başvurudan önce atölye açıklamalarını dikkatlice okuyunuz.

** Çocukların katılımcı olabileceği atölyeler şunlardır:
Çocuklar İçin Terapötik Sanat: 7-12 Yaş çocuklar
Waldorf Pedagojisinde Masa Tiyatrosu: 3-6 yaş arası çocuklar ve ebeveynleri ile birlikte
T-İstasyonu: 6 Yaş üzeri çocuklar ebeveynleri ile birlikte
Çocuk Eğitim Masal Üçgeni: 8-10 Yaş arası çocuklar katılabilir.