I. ULUSLARARASI ALTERNATİF EĞİTİM SEMPOZYUMU

Alternatif Eğitimde Yeni Düşünce, Yöntem ve Teknikler

Alternatif eğitim, düşünce ve uygulama boyutlarında, gerek dünyada gerekse Türkiye’de son yıllarda mevcut toplumsal ve eğitsel krizlere çözüm olarak görülen alanların başında gelmektedir. Pek çok ülke ve sivil inisiyatif, bilim insanı, hak örgütleri ve sendikalar, eğitim girişimleri, mevcut eğitim anlayış ve pratiklerini yeterli bulmamakta ve yeni yönelimlere girmektedirler. Türkiye’den örnek alternatif eğitim uygulamalarının tanıtımı eşliğinde konuya dair bir bilinçlenme ve farkındalık oluşturmayı amaçlayan sempozyum, uluslararası nitelikte ve Türkiye’de alanla ilgili inisiyatif, kurum, kişi ve örgütleri bir araya getirmeyi hedefliyor. Bu sempozyumda teorik bilgilerin yanı sıra Türkiye’de son yıllarda uygulanan yeni modelleri de çok sayıdaki atölye çalışmalarında tartışmaya açacaktır. 1. Uluslararası Alternatif Eğitim Sempozyumu’nun amacı, uygulama ağırlıklı olması, çeşitli uygulama modellerinin tanıtılması ve tartışılmasıdır. Bu sayede ülkemizde eğitim alanında yaşanan krize yönelik bir çıkış oluşturulması hedeflenmektedir.

DUYURU ve BİLGİLENDİRME

Atölyelere gösterdiğinizi ilgi için teşekkür ederiz. Atölyelere katılım kontenjanları dolmuştur. Katılımcı olacak arkadaşlara her atölye yürütücüsü tarafından onay mailleri gönderilmektedir. Kayıt yaptıramayanları da imkanlar ölçüsünde atölye yürütücüleriyle sohbet ve sürpriz faaliyetlere katılmaya davet ediyoruz.

Sempozyuma yoğun bir ilgi oluşmuştur. Dilediğiniz oturumlar öncesinde kaydınızı yaptırarak, oturumlara mekânın el verdiği ölçüde katılabilirsiniz.

18-19 Mayıs 2018,  Kadıköy/ İstanbul

Yer: Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi

DÜZENLEYENLER

 • Alternatif Eğitim Dergisi
 • Alternatif Eğitim Derneği
 • Başka Bir Okul Mümkün
 • Bir Sınıf Değişir
 • Eğitim Sanatı Dostları Derneği (ESDD)
 • Gel Oyna
 • OÇA–Oyun Çalışmaları
 • Şimdilik Bilim Sanat ve Felsefe Derneği
 • Yeni İnsan Yayınevi
 • Yeryüzü Derneği
Friedrich-Ebert-Stiftung Derneği ve Kadıköy Belediyesi’nin katkılarıyla…

 

Sevgili ziyaretçilerimiz; sempozyuma yoğun bir ilgi oluşmuştur. Dilediğiniz oturumlar öncesinde kaydınızı yaptırarak, oturumlara mekânın el verdiği ölçüde katılabilirsiniz. Atölyelere katılım için ise ilgili formu doldurarak başvuru yaptığınızda, tarafınıza dönüş yapılacaktır. Başarılı bir sempozyum için ilgi, destek ve anlayışınıza teşekkür ederiz.

KONFERANS

Eğitimde Pedagojik Yaklaşımlar

PANELLER

Avrupa ve Türkiye’de Temel Eğitim Sorunları -Alternatif Eğitim için Bir Yönelim Haritası Çizmek

Ütopya, Sanat ve Eğitim

Alternatif Okul Uygulamaları

Eğitimde Oyun ve Oyuncak

Alternatif Eğitim Basında Nasıl Yer Almalı?

Sivil Toplumda Güçlendirici Uygulamalar

Alternatif Okullarda Öğretmen Olmak

Türkiye’de Alternatif Eğitim İçin İmkân ve Öneriler

Alternatif Eğitimde Yeni Düşünce, Yöntem ve Teknikler

İlki bu yıl düzenlenecek sempozyumumuzda, yurt dışından ve  Türkiye’de alanla ilgili inisiyatif, kurum, kişi ve örgütleri bir araya getirerek alternatif eğitim tartışmalarını pratik ve örnekler ile yaparken, atölye çalışmaları ile de ufuk açıcı olmayı hedefliyoruz.

İki gün sürecek sempozyumda değerli katılımcılar ile sempozyumlar, paneller ve atölye çalışmaları gerçekleştirilecek, atölye çalışmaları, atölye sorumlusu tarafından raporlaştırılacak, sempozyum konuşma ve raporları kitaplaştırılacaktır.

 • Uluslar arası katılımcılarla deneyim paylaşımı

 • Alternatif Eğitim modelleri üzerine atölye çalışmaları

Sempozyum Programı
Atölyeler
Düzenleyenler

Bilgi ve ön kayıt için lütfen kayıt yaptırınız:

http://alternatif-egitim.org/iletisim/

ALTERNATİF EĞİTİM ATÖLYELERİ

18-19 Mayıs tarihlerinde Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenecek 1. Uluslararası Alternatif Eğitim Sempozyumu, panellerin, konferansların yanı sıra sizi birbirinden farklı ve verimli atölyelerle alternatif eğitimin pratik uygulamalarına katılmaya davet ediyor.

Atölyelerimize katılım için lütfen açıklamaları okuyarak, başvuru formunu doldurunuz.

DUYURU ve BİLGİLENDİRME: Atölyelere gösterdiğinizi ilgi için teşekkür ederiz. Atölyelere katılım kontenjanları dolmuştur. Katılımcı olacak arkadaşlara her atölye yürütücüsü tarafından onay mailleri gönderilmektedir. Kayıt yaptıramayanları da imkanlar ölçüsünde atölye yürütücüleriyle sohbet ve sürpriz faaliyetlere katılmaya davet ediyoruz.

KATILIMCILAR

Sempozyum hakkında daha geniş bilgi ve kayıt için

Formu doldurun biz sizi arayalım...
iletişim formu iletişim formu

ETKİNLİKLERİMİZ ÜCRETSİZDİR

DÜZENLEYENLER